Европейските учени и малките и средни предприятия ще имат достъп до суперкомпютрите. Това увери еврокомисарят по цифрова икономика след откриването на Международна конференция на тема "Формиране на дигитално бъдеще на Европа: Високопроизводителни изчисления за научни и промишлени приложения".
Еврокомисар Мария Габриел изтъкна, че изчисленията и симулациите ще бъдат достъпни като изчисления за малките и средни предприятия, които ще трябва да вложат своите данни, за да се възползват от тях.
Тя припомни, че 99% от фирмите в Европа са малки и средни. Същевременно за последните 10 години, две трети от работните места са създадени именно в тях.
Достъпът ще става чрез изграждането на мрежа от регионални центрове за върхови постижения и компетентности. Според еврокомисар Габриел България може да бъде регионален лидер и да участва активно в ползването на HPC технологиите.
Относно първоначалната инвестиция, Габриел обясни, че 486 млн. евро са от ЕК , а останалите са от държавите-членки - 16 на брой, сред които и България. По думите й центровете за компетентност са място, което е израз на доверие в конкретната държавата, в която се намират. Разполагането на такъв център ще носи послание за стабилност, признаване за опит, тъй като центърът ще има възможността да обучава кадри и да създава добавена стойност за нови услуги и нови продукти.
"Нашата цел е тези центрове да бъдат обединени в мрежа. Такива ще има във всяка област на ЕС. Тук говорим за дигитални инфлационни хъбове, но центровете за върхови постижения и компетентности ще са звеното, което ще координира, ще задава модела, по който ще се работи", обясни Габриел.
Амбицията е първият суперкомпютър с вложена европейска технология да е на разположение на европейските граждани до 2020 г. "В рамките на четири години да се върнем сред първите три водещи сили в суперкомпютрите", коментира Габриел изходната позиция на Европа - извън първите десет . Ползването на подобен тип изчисления би позволило бързата симулация и предвиждане устойчивостта и ефективността на ползвания бизнес модел, вземането на управленско решение или развитие на персонализираната медицина. Ще позволи всеки научен изследовател да има достъп до постиженията на другите.
"Така че, да не преоткриваме топлата вода, а въз основа на постиженията ни европейско ниво, да заложим на още по-конкурентоспособни и иновативни услуги, защото те ще ни върнат на картата", уверена е еврокомисарят ни.
Заместник-министърът на образованието проф. Иван Димов обясни, че визията на българското председателство е за прагматичен, ефективен ЕС, осигуряващ повече просперитет и сигурност на своите граждани. "По-иновативен и конкурентоспособен съюз, определящ стандартите на растеж и заетост, отговарящи на един все по-дигитален свят", каза той.
Заместник-министър Димов коментира, че за сега единственият проект, който осигурява достъп на български учени до изчисления на суперкомпютрър е проектът PRIZE. По думите му съвместните усилия с партньорите от Западните Балкани ще допринесат за увеличаване на достъпа на нашите учени до международни изследователски мрежи, по-голямо транснационално финансиране, ефективна способност на научните изследвания за постигането на по-добри резултати.
Сред приоритетите, които Димов открои са: създаване на подходящи условия за развитие на цифровите мрежи и услуги и по-добър достъп до тях, развитие на динамична цифрова икономика и увеличаване на потенциала й за растеж, подобряване на цифровите умения, осигуряване на висококачествени електронни услуги за бизнеса, гражданите и държавното управление, насърчаване на сигурна кибернетична екосистема, интернет управление.