Всеки четвърти българин ще гласува за ГЕРБ, а битката ще е за второ, трето и четвърто място. Това става ясно от данните от социологическо проучване на "Галъп", направено за БНТ. То обхваща 802 пълнолетни и е проведено между 1 и 9 август.

Ако изборите бяха в началото на август, ГЕРБ-СДС вероятно щяха да получат 25,2% от гласовете. На втора позиция се нареждат ПП-ДБ - 15,2%; Следват ДПС - 14,5%; "Възраждане" - 14,2%; БСП - 7,3%; ИТН - 6,2%.

"Галъп" посочва, че на този етап е трудно да се определи кой действително би завършил на второ, трето или четвърто място. Неяснотата на явяване при различните формации и разпадните процеси допълнително затрудняват картината и показват известно цялостно разколебаване в електоралния корпус на ДПС.

Снимка 678996

Социологически експеримент с директен въпрос за избор между формации на Ахмед Доган и Делян Пеевски дава почти единодушна подкрепа сред електоралния сегмент за Ахмед Доган. От социологическата агенция обаче отбелязват, че изборният процес по правило е подчинен и на прагматични фактори или на скрити вотове, които са трудно уловими в анкетната ситуация.

Според проучването БСП остава на пета позиция, като и при тях не е ясно дали и как ще се отразят процесите на вътрешни противоречия, както и на външна консолидация. Експериментът с шоукарта показва, че новото ляво обединение не повлиява чувствително на потенциални резултати.

"Галъп" отбелязва, че на сравнително удобна позиция за атака на "летвата" са "Величие" с 3,6%, които претърпяват видима щета от ситуацията, както и "Меч" с 3,4%, които пък явно укрепват. Не е възможно обаче към настоящия месец да се каже коя формация се представя по-добре, а и е сложно да се калкулира разломът в средите на "Величие". Директен въпрос показва, че потенциалът около Ивелин Михайлов е по-висок от този при Николай Марков.

Към началото на месеца сигурността на гласуване за Народното събрание е 28,4.

От всички гласуващи се очаква 2,5% да гласуват с "не подкрепям никого", като трябва да се имат предвид нюансите, които произтичат от факта, че това не е най-удобният месец за демоскопска картина, неяснотата в изборните списъци, несигурността в каква посока декларативната активност ще се отрази на самия терен и т.н., уточняват от "Галъп".