Двустранните проблеми не трябва да бъдат част от рамката за преговори за разширяването на Европейския съюз, коментира германският посланик Анке Холщайн в интервю за Радио Свободна Европа, цитирана от МИА.
Посланик Холщайн се позовава на меморандума на България, изпратен до страните членки на ЕС, като казва, че страната е представила тези искания на членовете в началото на август.
"Ние, и според моите познания, всички останали членове вярваме, че двустранните проблеми не трябва да бъдат част от рамката на преговорите и че двустранните проблеми трябва да се решават двустранно. България винаги е била голям поддръжник на европейското сближаване на региона, включително Северна Македония. Не е в интерес на България да блокира процеса на разширяване на ЕС в региона".
На въпрос дали е реалистично Северна Македония да започне преговорите за присъединяване по време на германското председателство на ЕС, тя обясни, че провеждането на първата междуправителствена конференция със Северна Македония "е нашата голяма цел, обща цел както за Германия, така и за Северна Македония".
"Трябва да се договорим в рамките на ЕС за рамката за преговори, която в момента се обсъжда в Брюксел. Когато това стане, можем да дадем дата за първата междуправителствена конференция, надявайки се тя да се състои през декември", добави Холщайн.
По отношение на рамката за преговори, тя казва, че тя е по-целесъобразна и изисква по-силна политическа насоченост.
През следващия период, страната трябва да се съсредоточи върху върховенството на закона, борбата с корупцията, съдебните реформи, бързото приемане на антидискриминационния закон и препоръките на ОССЕ/СДИПЧ в Изборния кодекс.
"Основен аспект на социалния живот е преброяването, което е планирано за следващия април, а Северна Македония трябва да започне да се позиционира за икономическите предизвикателства в местната икономика, което е отразено в правителствената програма", отбелязва Холщайн.
Конструктивното сътрудничество с опозицията е в интерес на бъдещето на страната, което е особено валидно за европейската политика.
chafeto
на 20.09.2020 в 23:43:54 #6Двустранните проблеми не трябва да бъдат част от рамката за преговори за разширяването на Европейския съюз, коментира германският посланик Анке Холщайн в интервю за Радио Свободна Европа, цитирана от МИА. ********************************************************************** Напротив, трябва! Това в момента е най-сигурния механизъм да си отстояваме нашето. Тоя съюз утре я го има, я го няма. А проблемите тук няма да изчезнат, напротив. Друг е въпроса доколко ще е останало нещо българско за спасяване там, като имаме предвид промените в демографско-културно отношение. Няма за пореден път да повтарям приказката от началото на деведесетте за Охрид, Куманово и Кюстендил, то всичко е очевидно.
chafeto
на 20.09.2020 в 23:33:50 #558eng Пишман Поборников, интересно ми е зад тази натрапчива маникалност дали има някаква дори мъглява визия как биха се развили събитията без руско-турската освободителна (за нас) война.И не е зле да се поровиш с малко повече подробности относно движението на хора на територията на османската империя в този период. Но едва ли ще проумееш значимостта на тези събития, имайки предвид първосигналния импулс, който предопределя всяко виждане при теб.
58eng
на 20.09.2020 в 21:03:36 #4А какво за руските некадърници,които не са претендирали да има БГ,но искат да са ни освободили. Защо не се забиеш в кочината да лъжеш?
58eng
на 20.09.2020 в 20:18:38 #3Глупако,прочети българската история и се запознай с ролята на руската дипломация на Берлинския процес. Ти не познаваш историята на БГ ,а лапшата ,с коато ни замаяваха комунягите . Аман от тъпи селяни ,неучили,не чели ...за какво ви е интернет?
58eng
на 20.09.2020 в 15:45:23 #21. Ако не беше БИСМАРК,нямаше да има княжество и Румелия,защото на твоите ватенки им е било до Сърбия,безроднико. Посланникът е съвсем прав,не е в наш и в руски интерес!
58eng
на 20.09.2020 в 15:44:47 #11. Ако не беше БИСМАРК,нямаше да има княжество и Румелия,защото на твоите ватенки им е било до Сърбия,безроднико. Посланникът е съвсем прав,не е в наш и в руски интерес!