Без дебати депутатите приеха на второ гласуване Законопроект за изменение и допълнение на Закона за електронните съобщителни мрежи и физическа инфраструктура. Вносител е Министерски съвет.
Вицепремиерът и министър транспорта Гроздан Караджов заяви, че не може да повярва колко бързо бе приет законопроекта и на второ гласуване.
"Много ви благодаря, просто не мога да повярвам, защото последният ден, в който е допустимо внасянето на офертите за израждането на инвестицията, се прие законопроектът за малките населени места, за отдалечените населени места и там, където живеят хора, без да ги огряват достиженията на съвременните технологии", доволен е министърът.
Очаква се изграждането на 5G мрежите в малките населени места да приключи до юни догодина.
Една от целите в законопроекта е заложената мярка в Националния план за възстановяване и устойчивост, чрез който се предвижда да се изградят в кратки срокове мрежи с много голям капацитет и 5G, включително до малки и отдалечени населени места, за да се посрещнат нуждите на гражданите и бизнеса.
Законопроектът има за цел да облекчи процедурите за планиране и изграждане на цифрови мрежи и да насърчи инвестиционния процес, както и да гарантира изпълнението на инвестициите, заложени в Националния план за възстановяване и устойчивост.
С част от промените в Закона за електронните съобщителни мрежи и физическа инфраструктура се създава правна сигурност и предвидимост. В текстовете се предвижда министърът на транспорта и съобщенията да приеме ясни и конкретни правила за изчисляване на размера на обезщетенията за възникнали сервитути върху имоти - частна държавна или общинска собственост, както и за учредяването на други ограничени вещни права върху имоти публична и частна държавна и общинска собственост.
В законопроекта се предлагат и мерки за облекчаване на режима, приложим по общия ред на Закона за устройство на територията, с които се опростяват административните процедури, свързани с издаването на актове от компетентните органи за изграждане, поддържане, развитие и модернизиране на физическа инфраструктура за разполагане на електронни съобщителни мрежи в съществуващите пътища в труднодостъпни населени места, обширните земеделски и горски територии.
С текстовете се правят също изменения и в Закона за устройство на територията, част от които създават условия за еднакво третиране и прилагане на законовите разпоредби относно разполагането на електронни съобщителни мрежи и приемно-предавателни станции за различните административни органи.
Заложено е да отпадне изискването за одобрен инвестиционен проект при издаване на разрешение за строеж за изграждане на физическа инфраструктура върху покривните пространства или фасади на съществуващи сгради или вътре в тях, когато става въпрос за разполагане на приемно-предавателни станции или на радиосъоръжения.
Текстовете премахват изискването за издадено разрешение за строеж при извършване на основен ремонт на приемно-предавателни станции и тяхната физическа инфраструктура, когато не се налага да бъдат изпълнени изкопни или строително-монтажни работи, променящи конструкцията, вида на конструктивните елементи или натоварвания на съответните съоръжения.
shtimpo
на 11.04.2025 в 16:28:36 #1Така и не направихте изследване какъв е ефекта на прекомерно излагане на ултракъси вълни върху човешкото здраве