Темата за вдигането на ветото от страна на България към Северна Македония, което към момента възпрепятства еврочленството на югозападната ни съседка, стои на дневен ред в разговори между партиите в четворната коалиция "Продължаваме промяната", БСП, "Има такъв народ" и "Демократична България".

Това призна пред медиите в кулоарите на Народното събрание лидерът на "градската десница" Христо Иванов. Припомняме, че вчера вечерта партийните лидери от коалицията се събраха на извънредна среща, на която, без да има официална информация за това, са обсъждани две теми - РСМ и новия гуверньор на БНБ. Темата по-рано на кратко коментира и председателят на ПГ на БСП Георги Свиленски.

"Темата за ветото и това до кога да стои това вето и дали са изпълнени нашите очаквания, е нещо, което е обект на постоянна дискусия, постоянни преговори. И на междуправителствено ниво, и на политическо ниво в България. Вдигането на ветото стои като тема", каза той.

От общ интерес - и за София, и за Скопие, е бившата югославска република да влезе в европейското семейство, смята Иванов. И още повече - това конкретно кореспондирало с българския национален интерес.

Въпреки това - асоциирането на Северна Македония с ЕС не трябвало да става в противоречие именно на тези български национални интереси. "Позицията ни е без промяна в това отношение", категоричен бе съпредседателят на "Демократична България".

Не са поставяни също така конкретни срокове. "Никакви срокове не са поставяни и не могат да бъдат поставени. Когато видим, че има достатъчно основание да смятаме, че българските национални интереси са защитени, ще реализираме и българския национален интерес РСМ да започне преговори с ЕС", посочи Иванов.

Петков реалистично за историческата комисия с РСМ: Оптимист съм

Петков реалистично за историческата комисия с РСМ: Оптимист съм

Прогрес в преговорите между София и Скопие, отчете и Ковачевски

Припомняме, в началото на седмицата премиерът Кирил Петков събра колеги от балкански страни, членки на НАТО в София на среща за обсъждане на актуалната обстановка на сигурност след войната, която се води в Украйна. Именно на тази среща премиерът Петков обяви исторически напредък по темата с историята, включително и за отделните исторически личности. Петков изказа оптимизма си в близко бъдеще да има договореност и по този начин да бъде ускорен пътят на Република Северна Македония към Европейския съюз. 

Вчера с остра позиция по темата и обръщение към премиера Кирил Петков излязоха от ВМРО:

ВМРО изпращат Петков в "любимата му Канада" да търси там малцинства

ВМРО изпращат Петков в "любимата му Канада" да търси там малцинства

Ако премиерът говори за някакво въображаемо "македонско малцинство"