Отклоняването над Иран на правителствения самолет с Борисов на борда е най-маловажното от визитата в Саудитска Арабия, коментира пред НоваТВ бившият външен министър Соломон Паси.
И канцлерът Ангела Меркел се въртяла по същия начин на път за Индия през май 2011-та. Нашият правителствен самолет лети за Саудитска Арабия, която е най-големият враг на Иран и вероятно дават политически сигнал, смята Паси.
Той мисли, че Иран няма да спре самолета на Путин или Тръмп, но спира на Борисов и Меркел. А Саудитска Арабия е доста влиятелна, една от причините е, че е и много богата.
Спирането на българския правителствен самолет от Иран по пътя му към Саудитска Арабия е епизод в усложнените отношения между двете мюсюлмански суперсили, коментира депутата от БСП и експерт по сигурността Славчо Велков пред БТВ.
"Това е политически знак на Иран към Саудитска Арабия, а не към България - по повод на променената среда за сигурност в Персийския залив и Близкия Изток", обясни той. Велков обясни, че подобни полети се готвят с месеци преди провеждането си и обикновено се лети през Турция и Египет. Според него избраният след отказа на Техеран път през Ирак не е безопасен, защото се "Лети се над район, където се водят бойни действия".
Борисов направил много умен ход, че е взел в делегацията Симеон Сакскобургготски. Освен че царят-премиер има голямо влияние в арабския свят, а "салтанатите" в онзи свят имат голямо значение, протоколът в присъствието на царя е един, без него щял да е друг, обясни Соломон Паси. Вероятно Саудитска Арабия ще премести посланика си от Атина в София, смята той.
Припомняме, вчера престолонаследникът на Кралство Саудитска Арабия Мохамед бин Салман Ал-Сауд посети министър-председателя Бойко Борисов в резиденция "Крал Сауд", където българският премиер е настанен по време на визитата си. Разговорите се състояха след срещата на Борисов с крал Салман бин Абдулазиз Ал-Сауд като потвърждение на постигнатите договорености.
"Обещавам Ви, че визитата Ви ще има реални резултати. Ние сме известни с това, че спазваме обещанията си", посочи престолонаследникът.
"Вашето посещение тук е голяма крачка в развитието на нашите отношения", пък бяха думите, с които кралят посрещна българския министър-председател. Премиерът Борисов и водената от него делегация бяха приети в кралския дворец в Рияд в рамките на първата визита на толкова високо равнище в историята на дипломатическите връзки между двете страни, които датират от 1995 г.