Има голям потенциал за задълбочаване на двустранните отношения в сферата на енергетиката, където Русия и България са дългогодишни партньори. Това заяви председателят на Народното събрание Цвета Караянчева в изказването си пред членовете на Съвета на федерацията на Федералното събрание на Руската федерация.

Караянчева уточни, че сътрудничеството в енергетиката трябва да бъде продължено при спазване на принципите - целесъобразност, конкурентост, прозрачност, сигурност на доставките и пазарно обоснована цена.

"България води политика, насочена към гарантиране на енергийната сигурност както за страната, така и за Европейския съюз", изтъкна тя.

Председателят на Народното събрание заяви, че страната ни подкрепя възможността за преминаване на разклонение на "Турски поток" през територията на България в контекста на създаването на регионалния газов хъб "Балкан".

По думите ѝ така ще се постигне реална диверсификация на доставките на газ и конкурентни цени. Караянчева уточни, че България не възразява срещу нито един проект, който отговаря на действащото европейско законодателство и е икономически обоснован.

Да се реализира АЕЦ "Белене", поиска Цвета Караянчева

Да се реализира АЕЦ "Белене", поиска Цвета Караянчева

С "Турски поток" ще има реална диверсификация на доставките на газ, смята Караянчева

Парламентарният шеф отбеляза още, че сътрудничеството между България и Русия в областта на ядрената енергетика заслужава внимателно, отговорно и задълбочено обсъждане и добави, че в дневния ред на българо-руското сътрудничество са и инвестиционните перспективи.

В изказването Караянчева подчерта, че през последната година и половина политическият диалог между България и Русия на най-високо ниво е обнадеждаващ.

"Ние искаме да развиваме отношения с Руската федерация, основани на диалога, конструктивното сътрудничество и взаимното зачитане на интересите", посочи тя.

Цвета Караянчева обърна внимание, че вече 140 години България съхранява дълбоката благодарност към Русия за възстановяването на българската държавност.