През последните години се наблюдава процес на пробуждане, осъзнаване и самоопределение и спокойно можем да заявим, че помашката идея е във възход.

Това заяви по време на пресконференция в БТА Ефрем Моллов, председател на Европейски институт "Помак".

Той представи доклад за състоянието на помаците у нас. В него се акцентира на два основни въпроса - какво е положението на помаците в България и какво е отношението на институциите и медиите към тях.

След повече от век дискриминация днес помаците открито заявяват своята самоличност, похвали се още Моллов.

Той изтъкна, че тенденцията към формиране на транснационална помашка общност е необратима и тя е изключително здравословна както за Балканите като цяло, така и за България.

Според Моллов помаците са пръснати из целия Балкански полуостров и Мала Азия и на тях се пада предимството да бъдат мост между балканските страни и народи и да съдейства за преодоляване на предразсъдъците между тях.

По думите му, именно те трябва да изиграят ролята на мост между отделните балкански народи.

За съжаление в България възходът на помашкото самоопределение е съпроводен с втвърдяване на българския национализъм, оплака се председателят на Института, добавяйки, че тайните служби и националистическите организации водят целенасочена кампания срещу правото на самоопределение на помаците.

Официалните държавни институции и медиите застават на страната на крайния национализъм, а българската страна е готова да използва всички инструменти, за да продължи дискриминацията на малцинствата, подчерта още Моллов.

Той се оплака от медийна дискриминация, като отчете и засилване на патриотична цензура и автоцензура.

Представителите на Институт „Помак" успокоиха родните националисти, че не желаят да създават проблеми на когото и да е и не работят за прекрояване на граници и създаване на междудържавни конфликти.

Васил Войнов, отговарящ предимно за финансовите въпроси на Института, отчете, че за последните сто години отношението на държавата към помаците е било негативно. Той дори заговори за духовен и икономически геноцид.

Войнов изтъкна, че пред помаците умишлено се създават административни бариери; липсва поддръжка на горските и селскостопанските пътища и на лице е отказ за изграждане на всякакъв вид инфраструктура в районите, населени предимно с помаци.

В тази връзка те подчертаха закриването на цели браншове и производства в районите, където живеят основно помаци. Целта, по думите им, е икономическа емиграция и малцинствено прочистване на обитаваните земи от вековната общност на помаците чрез лишаване на техните семейства от работа и възможност за препитание.

Един от ежегодните проблеми, с които се сблъскват е осигуряването на дървата за огрев. Освен това държавата по никакъв начин не предприемала насърчителни мерки за външните инвеститори в Родопите.

Войнов подчерта, че помаците са напускали България само при силни кризи и войни. Сега, за първи път от 1912 година те масово бягат от страната заради провалената поземлена реформа.

В доклада се посочва и друг сериозен проблем пред малцинството - този с преброяването и това, че не им е дадена възможност да се самоопределят в отделна група.

От Института настояха българските власти да предприемат необходимите действия за пълноправно представителство на помаците в България на всички нива, във всички институции, работещи по проблемите и интеграцията на етносите и малцинствата. Те ще търсят адекватна и наложителна международна подкрепа за окончателно решаване на проблемите.

Няма по-толерантни и трудолюбиви граждани в България от помаците в България, обобщиха от Института.

В края на пресконференцията стана ясно и с какви пари се издържа Институтът - председателят му разполагал с 400 кошера пчели и продавали и продуктите от тях.