Законът за личната помощ няма да бъде отменян и никой не е правил подобен анонс, но в закона има текст, който ме задължава в срок до 30 юни тази година да внеса в НС анализ за действието на закона и предложения за усъвършенстването му. Това заяви пред bTV социалният министър Деница Сачева.
В момента на мен ми се иска оставката, защото спазвам закона, добави тя.
Законът и за личната помощ, и за социалните услуги са приети от Народното събрание с мнозинство и аплодисменти. Какво се случи няколко месеца по-късно, та отново са обект на такива тежки раздори в обществото, можем само да гадаем, недоумява министърът.
"Този закон има нужда от усъвършенстване, защото той създава несправедливости между различни категории и групи хора, и, от друга страна, той е приет при отрицателна финансова обосновка от Министерството на финансите и от Министерството на труда и социалната политика", поясни Сачева.
По думите й всички искания, които имат майките с този закон, биха възлезли на повече от 900 млн. лв. в рамките на бюджета, за които няма такива разчети и трудно биха могли да бъдат намерени.
Това не означава, че хората, които имат нужда от личен асистент, и хората, които имат нужда от лична помощ, няма да получат такава услуга. Напротив, те ще могат да получат услугата личен асистент, от една страна, а от другата страна, това, което говорим - механизмът за личната помощ - той е своеобразна форма на заместващ доход. Въпросът е в какви размери, в какви обеми, така че да не бъдат нарушени правата и на други български граждани", допълни Деница Сачева.
Тя уточни, че в момента се правят разчети за следващата година, а ресурсът за тази година е 93 млн. лв.
Припомняме, около 13000 души са засегнати от проблема с личните асистенти, като 5000 са над 65 години. От БСП заподозряха, че се цели спестяване на пари за 2-3 месеца на гърба на уязвимите.
Министър Сачева обясни, че проблемът е заложен в самия закон, приет под натиска на Мая Манолова и внесен в парламента от Корнелия Нинова. Това, което се случва в момента е резултат от това да приемаме едно законодателство на бързо, некомпетентно и без съобразяване с експертни становища, почерта Сачева.