Българският премиер Кирил Петков направи грешка като каза "Започваме наново в преговорите с Република Северна Македония". Всеки министър-председател последните 15 г. заявява, че ние започваме наново, а е трудно да се започне наново. Това коментира д-р Иван Илчев, член на съвместната българо-македонска комисия и бивш ректор на СУ в студиото на бТВ.
По думите му натиск и влияние върху РСМ от страна на САЩ има, но думите на един или друг сенатор нямат значение, "защото тях не ги интересува нашето минало, нито знаят нещо за него".
Илчев коментира и термина, "българи с македонско самосъзнание". За него въвеждането на този термин ще значи да се говори и за македонци с българско самосъзнание, които са единици. В България никой народ не е вписан в Конституцията, каза историкът. А по думите му с този термин "ще отворим вратата за натиск".
Припомняме, Консултативният съвет по Национална сигурност преди седмица и след шестчасово заседание днес излезе с обща позицията, прочетена от президента Румен Радев в присъствието на всички членове на съвета. Всички парламентарни групи се обединиха около това, че Република Северна Македония трябва да спазва условията в Договора за добросъседство от 2017 година и да не нарушава правата на македонските българи, за да получи зелена светлина от България за членство в Европейския съюз. КСНС излизе и с 8 решения за конкретни стъпки, които трябва да се предприемат от изпълнителната власт.
Коментарите обаче на позицията бяха разнопосочни. Тази седмица предстои и първото посещение на новия премиер Кирил Петков в Скопие, където вече също има ново ръководство - с гласовете на 62-ма народни представители лидерът на СДСМ Димитър Ковачевски беше избран за премиер на Северна Македония
halo
на 17.01.2022 в 17:58:05 #4Хора, Кирчо НЕ знае цената на думите.
oktavian
на 17.01.2022 в 16:04:10 #3Не напразно го наричат Кирчо плямпалото! Думи, думи, обещания, обещания, и нещата вместо да се оправят стават все по-зле! Но човекът не престава да плямпа небивалици и да дава гръмки обещания!
BGanio
на 17.01.2022 в 10:16:17 #2Нека видим резултатите от прпеброяванията и в двете страни и да се замислим сериозно имаме ли друг избор, освен заедно да се опитаме да преодолеем демографската катастрофа, която ни грози. Обаче за целта трябва да се освободим от някои стереотипи и теми табута. Едана такава епримерно въпросът за македонско малцинство у нас. Аз бих добавил към него и поне един милион или повече потомци на македонски българи, у които вероятно има различен процент "македонско" самосъзнание. И аз съм един от тях и признавам, че заради тези 25% македонска кръв у мен не мога да намразя или презирам сънародниците ни в РСМ, а само искам и те да се осъзнаят откъде идваме, кое ни раздели и кое може пак да не обедини. В края на краищата кръвта вода не става. И ако не друго, поне инстинктът ни за самосъхранине трябва да надделее.
ventzislav-stefanov
на 17.01.2022 в 09:44:09 #1Струва си да се замислим какво ще представлява Северна Македония след 20 години, предвид критическата разлика в раждаемостта между македонците от една страна и албанците, турците и циганите от друга. Вторите ще бъдат болшинство от населението. И тогава второ Косово или какво ? А за македонците единствените демографски източници ще останат Сърбия и България. С тази разлика, че към България ще има териториални претенции.