Изложбата в Руския културно-информационен център - провокация или отговор на декларацията, подкрепена от МВнР по повод 9 май. И двете тези бяха изказани в студиото на БНТ от доц. Михаил Груев, председател на ДА "Архиви" и проф. Искра Баева.
Поводът за дискусията - изложбата на Руския културно-информационен център в София за 24 май, представяща братята св. св. Кирил и Методий като "реформатори на славянската азбука", "създатели на църковнославянския език" и "първи разпространители на грамотността и просветата в Русия".
Провокация е според Михаил Груев, но и според Искра Баева организаторите на изложбата е трябвало да се допитат до руските специалисти преди експозицията. Баева каза, че за 24 май е получила поздравителни послания от руски историци и в тях не е имало такъв проблем.
Според председателя на ДА "Архиви" с изложбата, организирана в Руския център, е все едно да кажат, че Съветският съюз няма решаващо отношение за войната (Втората световна война - б.р.). Руската политика няма да пострада, ако кажат, че писмеността и вярата, която имат, идва от България, категоричен е Груев.
В отговор Искра Баева заяви, че на 9 май страната ни е излязла с декларация, която отрича Червената армия.
По думите на Груев трябва да се търсят мостове между България и Русия. Той даде пример с приемането на руски белогвардейци в страната ни - приемането на тази 100-хилядна маса става, когато българското общество е в тежко положение. Правителството на Стамболийски и българския народ ги приемат радушно, каза той.
Спорните въпроси да се решават чрез предварителни разговори, а не чрез скандали, категорични са и Баева, и Груев.
Според него хората, които представляват руската култура в България правят антиреклама, защото българското общество има сантимент, каза Груев.
Припомняме, преди година Руският културно-информационен център в София предизвика и друг скандал с изложбата си за 9 май, планирана да бъде под надслов "75 години от освобождението на Източна Европа от нацизма". Тогава българското външно министерство посъветва руската страна да се откаже, тъй като проявата подкрепя "съмнителна историческа теза" и представлява "намеса във вътрешнополитическия дебат на страната ни".
През 2017 г. руският президент Владимир Путин пренебрегна българските корени на кирилицата, като каза: "Азбуката ни идва от македонските земи".
halo
на 31.05.2020 в 22:18:35 #16БГ - , ти от РКИЦ-а ли пишеш?
bgpluss
на 29.05.2020 в 18:09:48 #15Освен всичко това Кримската мисия е Хазарска, не руска, там има хазари по онова време! За каква Русия става въпрос по онова време!? Кирил и Методий не са могли да просвещават руснаци в Хазарския и Византийския Крим! Само няколко човека, руси, може би.
bgpluss
на 29.05.2020 в 17:58:01 #14Avatarx е прав! Всеки, който е чел старобългарски книги, знае много добре, че старобългарския славянски език е основата на съвременния руски език, няма никакво съмнение в това! Отворете едно старобългарско Евангелие или Житие на светец, все едно руска книга четеш! А и от ключово значение е да се отбележи, че първите руски книги след покръстването на Русия са... Български! Или оригинал или руски препис ама пак на старобългарски! Съвременния руски е по-близо до старобългарския отколкото съвременния български език до старобългарския по разбираеми причини. Ние сме под иго 500 години и нямаме книжовни и просветни центрове, които да пазят старобългарската книжовна норма! А Русия се съвзема бързо и рано, през 15 век след 200 години монголско робство. Имат време да наваксат и да възпитават поколения в класическата норма на старобългарския език! За Крим, той не е руски по онова време, ружки букви не са руски букви, за които се споменава в Житието на свети Кирил, иначе руснаците биха имали книги и писменост още много преди покръстването си, а такива няма! Нито една! А даже и да има, тази книга не би трябвало да е църковнохристиянска, а да е езическа защото Русия по времето на Кирил и Методий е езическа и не е единна държава! А всички книги в Русия в Средновековието от покръстването са само църковни, православни, няма нито една езическа! Значи, Кирил и Методий не са могли да препишат съществували до покръстването руски книги, такива просто няма. А буквите? Даже ако са руски, Кирил и Методий въз основа на тях създават Глаголицата и тя, да, може хипотетично да е основана на тия ружки, или русьски букви. Но, кирилицата със сигурност е създадена в Преслав, затова тя просто не може да е от кримски произход. Повече от това! Тя е създадена на базата на гръцката азбука, която се използва в Плиска и Преслав до създаването на славянобългарската азбука. Тя просто не може да е някаква си мистична ружка азбука!Няма логика! Още веднъж, първите руски книги са български, там даже си пише за цар Симеон, Борис, Йоан Екзарх Български и т.н.А това е най-явното доказателство откъде идва писмеността, азбуката, културата, вярата! От България, а не обратното.
komsomoletz
на 29.05.2020 в 17:57:32 #13Baeva e star komunjaga
coco7
на 29.05.2020 в 17:38:35 #12Терминът "славянски староцърковен" или "Old Church Slavonic" е използван за пръв път от Josef Dobrovsky във Виена през 1822г www.jstor.org/stable/4204146 Този термин просто няма как да е използван преди 17-ти век, преди хърватите да измислят думата "славяни".
coco7
на 29.05.2020 в 17:37:07 #11Църковно-славянски и български е едно и също, бе колхозник задръстен. В Британската енциклопедия пише за Кирил и Методий "They translated the Bible into the language later known as Old Church Slavonic (or Old Bulgarian)". Пише го точно така с това в скобите. В библиотеката на Конгреса на САЩ може да се види пък следното id.loc.gov/vocabulary/iso639-1/cu.html Church Slavic | Old Slavonic | Church Slavonic | Old Bulgarian | Old Church Slavonic В специализиран речник "Middle Greek- Modern English dictionary" издаден във Виена, Author: T A Lysaght Publisher: Wien : Eigenverlag, 1987, виждаме: www.worldcat.org/title/old-church-slavonic-old-bulgarian-middle-greek-modern-english-dictionary/oclc/9904269&referer=brief_results Old Church Slavonic (Old Bulgarian) В още два уважавани речника е написано същото: www.memidex.com/old-bulgarian , Old Bulgarian - Definition: the Slavic language into which the Bible was translated in the 9th century www.thefreedictionary.com/Old+Church%20Slavonic+language , Also called Old Bulgarian.
halo
на 29.05.2020 в 17:11:49 #10Това се нарича хибридна война.
:
Avatarx
на 29.05.2020 в 16:50:00 #9coment, глупости на търкалета си писал. Това не са факти, а измислици. Кирил бил заимствал букви, ама не ги ползвал, пък учениците му взели та ги ползвали. Елементарно е, ако се замислиш малко, че определено не е вярно. Съжалявам за руските напъни да изкарат Крим люлка на някаква руска писменост, но такава просто няма. Има готска писменост, която е била разпространена там където е била през 4-ти век държавата на готите - в днешна северна България. Наистина ли мислиш, че Кирил не можел да погледне готската азбука, ами заминал да види как съветските другари са решили проблема?! Църковно-славянският заблудени момко не е близък до руския скандинавски език (от "рус" - въоръжени банди от северни народи придвижващи се по суша, за разлика от "викинг" - използващите водата за придвижване ). Църковно-славянският е старобългарският език, пренесен заено с християнската религия и българските църковни книги в Русия, а не обратното. И религията, и културата, руснаците получават от нас, кокото и да се пънат, че ги били получавали от гърците (ама не на гръцки, щото гърците им пишели на славянски нели?). В нито едно от посочените от теб твърдения няма и грам истина, да не говорим пък че намесваш и някакви измислени чужди светци като Александър Невски в разговора. Прочутият руски светия, който е побратим на Сартак, сина на хан Батий от Ордата и по съшество приел исляма. Даже шлемът му е изписан със сутри от Корана, точно както и на други "руски" "християнски" владетели (като Иван Грозни например). Светец ислямист!
58eng
на 29.05.2020 в 15:02:08 #8Колко още ще траят Искра Баева там? Тая червена кранта защо още гади в нашата история? Защо не я изгониха след гафа с учебниците?
hmmm
на 29.05.2020 в 11:53:48 #7Дудьо, на теб не ти е ясно че Македония е област, също като Тракия и Мизия. Можеш да кажеш тракийските земи, можеш да кажеш и македонските. А твоето е политкоректното според скалъпващите скандали по националните ни празници с обща история. Същите които отричат баташкото клане, ревризират опълченците на Шипка, сякаш не било руско-турска, а финландско-кюрдска война и правят опити да „съжителстват” с османлиите.
Akademik
на 29.05.2020 в 11:41:01 #624май за Национален Празник
dude
на 29.05.2020 в 10:47:58 #5Римска, извинете
dude
на 29.05.2020 в 10:47:08 #4Македония тогава е била една от четирите римски провинции. След това Солун става един от най-важните търговски центрове на Византия или другояче казано Източна Писка империя. Като се има предвид съвременните глупости за държавата Македония е политически некоректно изказването на Путин.
dude
на 29.05.2020 в 10:41:24 #3И от кога Солун е бил в Македония?
r_daneel.olivo
на 29.05.2020 в 10:28:48 #2batnasko как е пропуснал да изтропа някой дитирамб за "братския руски народ"?
coco7
на 29.05.2020 в 10:13:45 #1Щом и родоотстъпничка като Искра Баева е нямало какво да каже, колхозниците са ударили дъното. Крайно време е да заменим историята си която е писана от руснаци с история която сами сме си писали.