В бъдеще всяко повишаване на цената на енергийните ресурси за битовите потребители - ток, вода и парно, няма да се случва без обстоен анализ от експерти. Това заяви в началото на заседанието на Министерски съвет в четвъртък премиерът Кирил Петков.
Макар и след вчерашните неразбории с приемането и след това редактирането на мораториума, предложен от ГЕРБ, но приет от мнозинството, новият министър-председател остава оптимист. Въпросът продължава и днес в пленарна зала.
"Това, което се случи вчера и днес, ще се допотвърди - замразяване на цените, за мен е много важен знак, че оттук нататък, без да има много сериозен анализ в енергийната система и системата на топлофикация, не можем да даваме допълнителните разходи, които са в системата, на крайните потребители", обеща Кирил Петков.
Неясен обаче остава въпросът как анализ на външни експерти би могъл да повлияе на независимия по закон регулатор КЕВР. Неясно остават също и мерките, които кабинетът смята да предприеме, за да компенсира скока на цените. Неясно остана и кой конкретно ще прави въпросния анализ.
По темата с наводненията в областите в Южна България - Смолян, Благоевград и Кърджали, били направени конкретни стъпки, за да могат пострадалите да бъдат компенсирани, съобщи още Петков. След срещата му с областните управители на тези региони следва да бъде изготвена точна оценка на щетите.
"За първи път тази оценка ще е с пълен детайл за единични цени и количества. Целта е да подпомогнем максимално бързо на населението да има достъп до населените места и нормално снабдяване с вода и ток. Но и на второ място - да сме сигурни, че средствата се изразходват в максимална координация с министерствата", добави премиерът.
halo
на 16.12.2021 в 12:39:36 #2Владиславе,
vladislav-drozdov
на 16.12.2021 в 11:54:38 #1Всичко в ръцете на експерти ! А в ДКЕВР да не седят лаици ? Въобще всенароден оутсорсинг под вещото ръководство на променящите се в промяната ! И всичко това на частично червен фон, в ритъм танго дясно-ляво и под акомпанимент на съзнателно фалшив оркестър от вчерашни ветеран-музиканти, с елементи на маане и хайдушки песни. Въобще радост в къщи. Що не вземем всички да се оутсорсваме от тази "държава" и последният да загаси лампата ? И още нещо: " ако искаш да яздиш камилата трябва да и търпиш миризмата или иначе казано " ако искаш да получаваш подаяния на аванта от ЕС трябва да плащаш за сметка на жизнената си енергия и жизнения си стандарт издръжките на т.н. открити пазари ". И при това забележете - подаянията се получават и разпределят от едни, минават през ръцете на втори, а сметката се плаща от трети и последните са 95% от населението на тази територия, незнайно защо още наричана държава. Въобще проста система " Когато богатата част от Европа пръдне, ние задължително се насираме !