Очакваме страните, влизащи в инициативата "Три морета", да достигнат икономическите си нива от преди COVID пандемията от началото на 2020 г. Това зави на брифинг в рамките на заседание на Инициативата, проведено в София, управляващият директор на Международния валутен фонд Кристалина Георгиева.
В инициативата влизат 12 страни членки на ЕС от Централна и Източна Европа - България, Естония, Латвия, Литва, Полша, Чехия, Словакия, Унгария, Словения, Австрия, Хърватия и Румъния.
"Този регион се развива много по-бързо от много други страни и много по-бързо ще стигне това ниво, от което всички се сринахме. Например за последните 5 години растежът на страните, влизащи в инициативата "Три морета", е три пъти по-висок, отколкото този на страните от Западна Европа", допълни Георгиева. По статистика на МВФ също така спадът заради коронакризата в региона е бил средно 4%, докато в западните икономики той е бил двойно по-голям.
В по-дългосрочен план прогнозите на валутния фонд са до 2025 година растежът на икономиките в региона да изпревари с 1.2% този на западните такива.
Пандемията ни е изправила пред нови реалности и нови приоритети, подчерта Кристалина Георгиева. "Пандемията ни отвори очите колко е важна социалната инфраструктура - инвестиции в образование, здравеопазване, социална подкрепа. Това е изключително важно в свят, който за съжаление ще е все по-чувствителен към внезапни шокове."
Именно за справянето с последствията от пандемията, до дни МВФ ще приеме рекордно в историята си увеличение на резервите си за справяне с извънредни ситуации. Размерът на тези резерви ще е 650 милиарда долара, от които могат да се възползват всички страни-членки. "Този ресурс идва без да се вдига държавният дълг", подчерта директорът на МВФ.
Няколко са основните глобални рискове пред световната икономика според МВФ. Първият е предстоящото развитие на пандемията, въпреки позитивните очаквания от ваксинацията. Вторият е прибързаното спиране на финансовите стимули за икономиката, въпреки положителните динамики.
Кристалина Георгиева изрично подчерта и ползата от ваксинацията в чисто икономически план. Пример за това по думите й са страните, в които преобладаващата част от населението в ваксинирано и чиито икономики работят свободно и растат за разлика от тези държави, които са още затворени и чието население почти не е имунизирано.