Разгорещени страсти съпътстваха обсъждането и гласуването на решението за закупуване на нови бойни машини за армията модел "Страйкър" от Съединените щати. Припомняме, че проектът предвижда придобиването на 198 бойни машини, от които 183 "Страйкър" чрез директен договор между София и Вашингтон, като цената, както увери преди месец в комисия военния министър Тодор Тагарев, няма да надвиши 1,376 млрд. долара.

Заради точката депутатите удължиха работното си време, като началото на разглеждането се поотложи с известно време заради това, че министър Тагарев не бе в парламента. "Къде е Тагаренко", възмутено попита Цончо Ганев от "Възраждане".

След началото на разискванията критиките към Тагарев отново заваляха.

"Не знам за Денков, но се надявам в джоба на Тагарев да стои неговата оставка. И се надявам с нея да приключи днешния ден", заяви Борислав Гуцанов от БСП. И се възмути - решението за "Страйкърите" било "национално предателство", а зад океана ни смятат за 51-и щат. Припомни и милиардите, дадени за самолетите F-16, които все още не сме получили.

"Най-вероятно някой ви мотивира за това решение или някои иска индулгенция с това решение", съзря задкулисни интереси той.

Освен това - закупуваните машини не отговаряли на стандартите и били морално остарели въпреки високата си цена.

Кабинетът одобри закупуването на бойни машини "Страйкър"

Кабинетът одобри закупуването на бойни машини "Страйкър"

Следва договорът да бъде изпратен за гласуване в Народното събрание

Тагарев не защитава българските национални интереси, защото е бил дългогодишен служител на Украйна, а в момента защитава американските такива, продължи с атаките Цончо Ганев от "Възраждане". "Просто е спуснат от американското посолство за временно изпълняващ длъжността министър на отбраната."

Съпартиецът му Димо Дренчев продължи - предложението за бронираните машини не е договор, защото не съдържа информация какво ще се достави, колко ще струва, кога ще се достави и какво се случва, ако не се достави. "Данъкоплатците плащат нещо, което може да дойде, може и да не дойде, може да е на тази цена, може и да поискат друга."

И на свой ред Костадин Костадинов подчерта, че машините, които искаме да купим, са остарял модел от началото на 90-те години, от които САЩ вече са се отказали, а и Украйна търпи големи щети именно използвайки "Страйкъри". Няма предвидено и индустриално сътрудничество, т.е. машините да се правят в България, както предвиждаше старото решение на парламента от 2019 година, а и цената е двойно повече от преди предвидената. "Това е престъпление, престъпление, заради което трябва да се лежи в затвора. Ние от "Възраждане" искаме България да има модерно и скъпо въоръжение. Но това, което ни се предлага сега от марионетното правителство на производителя на сапуни и прах за пране, е морално остаряло."

"Крайно време е да накажете нахалството и безочието и да припомните на г-н Костадинов, че резултатът им е с 53% по-нисък. И единственото, което той може да решава, е с какви чорапи да идва на работа", намеси се пръв от представител на управляващите в отговор на Костадинов Искрен Митев от ПП/ДБ. "Не е нужно да занимавате цялата зала с вашите фетиши - започнахте с вратовръзка, сега чорапи... Недейте така", отвърна му Костадинов, доволен от собствената си шега, на която депутатите му бурно се смяха.

"Каквото и да се говори от тази трибуна е ясно, че тези "Страйкъри" са стар модел", добави на свой ред Тошко Йорданов от ИТН и цитира списание "Тайм", според което американските машини горели на фронта в Украйна както украинските танкове Т-72. Освен това нито една държава от Европа не използвала такива машини. Друг проблем - няма обществена поръчка и конкуренция, а директен междудържавен договор.

Тодор Тагарев настоя да не се губи време със страйкърите

Тодор Тагарев настоя да не се губи време със страйкърите

Военният министър очаква договора за изпълнението на проекта през декември

Най-накрая думата взе и самият Тодор Тагарев. "Няма да влизам във вашия тон и ще се фокусирам върху конкретните забележки, които направихте. (...) Кой ще подпише договорът - той ще бъде подписан от длъжностно лице, упълномощено то МС, директор на дирекция, еквивалентен по длъжност на подписващия от американска страна. "Дали била стара техниката - бойните машини от този вид са постъпили през декември 2017 година на въоръжение в Сухопътните сили на САЩ и към момента Сухопътните войски на САЩ използват тези машини."

В един от заводите на ТЕРЕМ пък ще се създаде локация, в която ще се ремонтират машините, заради което не било вярно и твърдението, че ще станем зависими от САЩ. Освен това - амбицията е тази мощност да се развие в регионален център за ремонт, като така там ще се поддържат не само нашата техника, а и такава на наши съюзници.

А как се представят "Страйкърите" в Украйна - според доклади от службите не е вярно, че те са лесноуязвими, а освен това противотанковите ракети, които купуваме, са най-модерните, подчерта Тагарев.

"Просто е жално. Много жалко, че в такъв момент, в който трябва да поздравим Сухопътни войски, те да се зарадват, че след 35 години ще имат нова бойна машина, вие направихте всичко възможно да убедите нашето общество и военнослужещи, че това не е добро решение. Това е най-доброто решение. И много съжалявам, че има такива народни представители, които работят против интересите на България", отговори на критиките на опозицията военният министър. На което съответно му бе отговорено в разпален тон, че лъже.

Проектът за закупуване на бойни машини е трябвало да бъде задействан още от служебните кабинети след правителството на "Борисов", което в края на мандата си е разработило конкретните параметри, много по-изгодни от сегашните, акцентира шефът на военната комисия в НС от ГЕРБ Христо Гаджев.

Масиран огън по Тагарев заради страйкърите

Масиран огън по Тагарев заради страйкърите

Заради искането му да се бави проекта за закупуване на "Страйкър"

Запитването към САЩ е изпратено от предишния служебен военен министър Димитър Стоянов и е било на стойност 1,7 млрд., а не за близо 2,4 млрд., както сега, което е значително увеличение, посочи още той и попита на какво се дължи разликата, защото досега отговор не бил получил. Тези отговори щели да бъдат обаче получени, когато депутатите започнат да разглеждат самият международен договор със САЩ.

"Но това решение е хубаво, защото решава дългогодишен проблем на Сухопътни войски", смята Гаджев.

Добави обаче - законът повелява подобен договор да се подпише от министъра - именно Тагарев, а не от директор на дирекция, защото иначе решението може да бъде обжалвано и обявено за нищожно от съда. "Чудя се дали това е грешка или вратичка, оставена, за да не се случи проектът."

В крайна сметка с гласовете на партньорите от "некоалицията" ГЕРБ, ПП/ДБ и ДПС бе дадена зелена светлина за сделката за новите бойни машини със 134 гласа "за", 55 "против" и 2 въздържали се.

Бригаден генерал Спас Спасов: Страйкър е крачка напред, но е малко

Бригаден генерал Спас Спасов: Страйкър е крачка напред, но е малко

Ако дадем оръжие, няма да станем страна в конфликта

Гласуваният проект е на Решение за отмяна на Решение на 44-ото Народно събрание от 8 юни 2018 г. за приемане на проект за инвестиционен разход "Придобиване на основна бойна техника за изграждане на батальонни бойни групи от състава на механизирана бригада" и за приемане на Проект за инвестиционен разход "Придобиване на основна бойна техника за изграждане на батальонни бойни групи от състава на механизирана бригада", внесен от Министерски съвет на 21.09.2023 г. Проектът за инвестиционен разход е разработен в изпълнение на чл. 16, т. 7а от Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България, Програмата за развитие на отбранителните способности на Въоръжените сили на Република България, Програмата за развитие на отбранителните способности на Въоръжените сили на Република България 2032, Планът за развитие на Въоръжените сили на Република България до 2026 г. Той е свързан с основния ангажимент на страната ни към колективната отбрана и се отнася до изграждане на механизирана бригада от състава на Сухопътни войски. С неговата реализация ще се постигане по-добра оперативна и техническа съвместимост с армиите на страните членки на НАТО и ще се намали критичната зависимост от страни извън НАТО и ЕС в областта на въоръжението.

С предложения Проект на решение за приемане на Проект за инвестиционен разход се предвижда придобиване на 198 броя бойни, разузнавателни и командно-щабни машини, специални машини за ядрено, химическо и биологично разузнаване, за медицинска евакуация, за инженерно осигуряване, транспортни и евакуационни машини. От тях 183 са бойни машини от фамилията Stryker. Останалите 15 са спомагателни камиони. Предлаганият срок за производство и доставка на машините е около 36 месеца от възлагането на договора за производство от страна на Сухопътните войски на САЩ. Началото на доставките е предвидено за третото тримесечие на 2025 г., а краят на доставките за първото тримесечие на 2028 г. Основното количество от бойни и спомагателни машини ще бъде доставено през 2026 г. и 2027 г., с темп на доставките от 10 машини на месец.

В допълнение, предложението съдържа възможности за индустриално сътрудничество, трансфер на технологии и създаване на способности в "ТЕРЕМ-ХОЛДИНГ" ЕАД за асемблиране и ремонт на машини от фамилията Stryker, разделено на четири етапа.

Първи етап - асемблиране на машините в България, включващо инсталация на определени системи и оборудване, инсталация на дистанционно управляемите необитаеми куполи, инсталация на въоръжението, инсталация на комуникационното и информационното оборудване, производство и доставка на компоненти за противокумулативната защита, изграждане на логистичен център и финално тестване и сдаване на МО. Втори етап - изграждане и/или повишаване на способностите за поддръжка в заводски условия и придобиване на способности за ремонт на балистичната защита. Трети етап - изграждане на способности за капитален ремонт на машините, способности за модификация и отстраняване на бойни повреди, изграждане на регионален център за поддръжка на машините от фамилията Stryker, с възможности за поддръжка на машините от СВ на САЩ базирани в Европа, както и на други европейски държави. Четвърти етап - включването на български компании в глобалната верига за доставки на General Dynamics.

Според внесения от Министерски съвет Проект за инвестиционен разход ще са необходими финансови средства от порядъка на 1.376 млрд. щатски долара (2.504 320млрд. лв., изчислени при курс на щатския долар $1=1.82 лв.) без ДДС. От тях 1.210 млрд. щатски долара (2.202 млрд. лв. без ДДС) за придобиване на 198 машини. Артилерийско и стрелково въоръжение с прогнозна стойност 65 000 000 щатски долара ( 118 300 000 лв.). Управляеми противотанкови ракети Javelin с прогнозна стойност 101 000 000 щатски долара ( 183 820 000 лв.). За вторите два проекта тепърва се очаква през 2024 г. Министерство на отбраната да получи проектодоговори.

На всички машини ще бъде инсталирано и интегрирано комуникационно-информационно оборудване, отговарящо на изискванията на Министерство на отбраната за оперативна и техническа съвместимост с оборудването, което към момента се използва в Сухопътни войски.

За цялостната реализация на проекта за придобиване на бойни и спомагателни машини ще са необходими и други допълнителни разходи за заплащане на данък добавена стойност (ДДС), мита и транспортни разходи. Размерът на средствата за заплащане на тези съпътстващи разходи ще стане известен на по-късен етап, след уточняване на количествата и вида на придобиваните средства за обслужване и поддръжка, резервни части и консумативи, както и периодите за тяхната доставка.

В резултат на сключените през 2019 г. договори по Програмата за чуждестранни военни продажби (FMS) за придобиване на самолети F16 Block 70 и извършените плащания по тях, на Република България е предоставена възможност за разсрочено плащане при сключването на нови договори по програмата FMWS. Съгласно проекта за международен договор BU-B-UCP, чиято ратификация ще бъде внесена в Народното събрание след приемането на настоящия Проект на решение за приемане на Проект за инвестиционен разход, е предвидено заплащането да се извърши за период от 5 години до 2027 г., като схемата за плащане предварително е съгласувана с Министерството на финансите. За 2023 г. е предвидено по проекта да бъдат разходвани 479 315 200 лв.

Кабинетът Денков/Габриел реши да се купят нови бойни машини „Страйкър“

Кабинетът Денков/Габриел реши да се купят нови бойни машини „Страйкър“

За оперативна съвместимост на батальонните бойни групи с НАТО