Увеличаването на задълженията към държавата именно за високотехнологичния сектор, който осигурява растежа, иновациите и цялостната дигитализация, е лош сигнал за бъдещето на българската икономика и устойчивостта на сектора, която апелираме да не се приема за даденост.

Това се казва в декларация на шест браншови организации по повод гласувания на второ четене в Народното събрание Закон за бюджета на Република България за 2022 г. заради увеличението на максималния осигурителен праг. 

Лазаров: Ръстът на МОД няма да се отрази негативно на ИТ сектора

Лазаров: Ръстът на МОД няма да се отрази негативно на ИТ сектора

Темата се преекспонира, смята зам.-министърът на труда

Представителите на водещите браншови асоциации в областта на високите технологии - Асоциация за иновации, бизнес услуги и технологии /AIBEST/, Българска асоциация по информационни технологии /БАИТ/, Българска асоциация на софтуерните компании /БАСКОМ/, Българска стартъп асоциация /БЕСКО/, Фондация "Клъстер информационни и комуникационни технологии" /ИКТ Клъстер/ и Българска работодателска асоциация иновативни технологии /БРАИТ/, не подкрепят решението за вдигане на максималния осигурителен праг на 3400 лв. от 1 април 2022 г.

Смятаме, че преди да се взимат толкова важни решения, които засягат пряко високотехнологичната индустрия, е редно те да се обсъждат с бранша предварително, а не диалогът да започва постфактум с очакването бизнесът да валидира вече взето решение от правителството. Въпреки че увеличението на максималния осигурителен доход за пореден път се прави без анализ, без оценка на въздействието и без никаква промяна в качеството на социалните услуги, за които ще се плаща повече, ние ще продължим участието си в диалога за изработване на предвидим механизъм за изчисляване на максималния осигурителен доход в бъдеще, се казва в позицията. 

ИТ секторът ще внася кадри от Украйна, Грузия и други държави

ИТ секторът ще внася кадри от Украйна, Грузия и други държави

Близо 600 милиона лева през 2020 бележи ръст ИТ секторът у нас

От информационно-технологичния бранш продължават да настояват за започване на сериозни реформи, свързани с постигане на по-висок ръст на икономиката и повишаване на доходите на работещите, съответно и повишаване на приходите в хазната.

Изтъкват изсветляването на цялата икономика като ключов фактор. По-голяма част от бизнеса да плаща коректно своите данъци и осигуровки, по примера на компаниите от сферата на информационните технологии, сектор, който е неоспорим символ на пълна прозрачност на приходите и разходите, се казва в декларацията.

Президентът иска повече ИТ инвестиции от САЩ у нас

Президентът иска повече ИТ инвестиции от САЩ у нас

Румен Радев се срещна с делегация от Конгреса на Съединените щати

Като изтъкват уменията си да инвестират и да разкриват нови и добре платени работни места, те очакват със съвместни усилия да бъде постигнато:

Привличане на висококвалифицирани специалисти и подкрепа за уреждане на статута на семействата им. Подкрепа на чуждестранните студенти от трети страни, завършили в български висши училища, да придобиват по-лесно разрешение за работа.

Електронното управление и минимизиране нуждата бизнеса и гражданите да общуват на живо с институциите.

Образование, което да бъде адаптирано към бързо променящия се свят и пазар на труда. Насърчаване на НИРД.

Осъвременяване на остарялото законодателство, касаещо бизнеса, (дистанционна работа, електронни трудови книжки и др.).

Бизнесът от индустриите на знанието до момента винаги е бил коректен спрямо своите задължения към държавата. Високотехнологичните компании формират голяма част от средната класа и помагат за устойчивото развитие на българската икономика - сега повече от всякога. Точно тези бизнеси са притегателна сила за високообразован талант, за връщането на българи, образовани и реализирали се зад граница, както и за чуждестранни граждани, които избират да продължат тук своето кариерно развитие, да създават семейства и да изграждат живота си.

Нашите компании са повод за национална гордост чрез своите иновативни решения, които оперират на глобалните пазари в условия на свободна конкуренция с целия свят. Те са посланиците, които брандират държавата ни като привлекателно място за бизнес и иновации. Още повече, бизнесите от индустрията не търсят субсидии и финансова помощ от държавата, а целенасочен диалог за бъдещето на България. Не е преувеличено да се каже, че това бъдеще е въпрос на цивилизационен избор и ние разчитаме, че с настоящото българско правителство правим един и същ избор - дигитална, а не аналогова България, се казва в декларацията.