Поканата към Скопие за започване на преговори за членство в ЕС е общ успех на Македония и България. Това заяви председателят на Комисията по европейски въпроси на македонския парламент Артан Гури, който е в София.
Вицепремиерът и министър на външните работи Екатерина Захариева прие делегация от Събранието на Република Македония, водена от Артан Гури, съобщиха от МВнР.
"Радвам се, че сте тук в толкова важен момент от процеса на разширяването. Поздравявам Ви за отправената препоръка към Република Македония от страна на Комисията за започване на предприсъединителни преговори", заяви Захариева пред своите гости.
Вицепремиерът подчерта удовлетворението си от позитивния тон в доклада на ЕК относно напредъка на Македония, обявен на 17 април. В него се дава висока оценка и за Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество между София и Скопие, който е посочен като положителен пример за региона.
"Това е наш общ успех. София е вратата към ЕС за Република Македония. Вашата подкрепа означава много за нас", изтъкна от своя страна Артан Гури. Той поздрави България за свършеното досега в рамките на Председателството на ЕС и допълни, че благодарение на нейните усилия в настоящия момент отношението към разширяването е много по-позитивно.
"Надявам се, че ще успеем да ви дадем всички аргументи , за да ни помогнете и на Съвета през юни", каза още Гури.
"Оттук нататък ви предстои още много работа. Имате възможност в оставащото време до юни да приемете законите, които са свързани с процеса на реформи в страната ви. С такива силни аргументи подкрепата ще бъде още по-голяма", отговори министър Захариева.
Тя допълни, че България е положила много усилия, за да пребори скептицизма по отношение на темата за разширяването на ЕС и да убеди останалите страни членки във важността на европейската перспектива на Западните Балкани.
"На Балканите трябва да покажем, че можем да се променяме и да правим реформи. Вече виждам позитивната промяна и положителните резултати. Усилията ни трябва да продължат", призова първият ни дипломат.
Захариева препотвърди готовността на България да споделя със съседите си своя опит и експертиза за синхронизация на законодателството с това на ЕС. "Ще споделим и успехите, и грешките си", отбеляза тя.
"Искрено чувстваме, че сте наши приятели", заяви Гури.
Министър Захариева и македонските депутати бяха единодушни, че промяната и новата атмосфера на приятелство и сътрудничество в отношенията между Република България и Република Македония на политическо и институционално ниво имат своите съвсем конкретни резултати за гражданите. "Числата говорят повече от думите. През 2017 г. е отчетен най-високият двустранен стокооборот досега, като само след подписването на Договора, ръстът е 11%", коментира министър Захариева.
Това е втората среща на първия ни дипломат с депутати от македонския парламент в рамките на по-малко от месец. На 21 и 22 март бе осъществено първото от 11 години насам посещение у нас на македонска парламентарна делегация. Тогава вицепремиерът Захариева се срещна с представители на Групата за сътрудничество с България в Събранието на Република Македония.
ISIS
на 20.04.2018 в 04:38:52 #1Поздравявам двете правителства. След години конфронтация, най сетне двете държави се оттърсиха от руската пропаганда и правокация и видяха правилен към съвместно съществуване. Блядският план за поддържане на напрежение между два близки народа се провали с трясък.