Движението са права и свободи (ДПС) като единна партия би получило 15,4% подкрепа от гласуващите на предстоящите предсрочни парламентарни избори на 27 октомври, което му отрежда второ място в 51-ото Народно събрание.
Това сочат данните от национално проучване, финансирано и реализирано съвместно от bTV и "Маркет Линкс". То е проведено сред 1038 лица над 18 г. в страната в периода 14-23 август 2024 г., по методите на пряко-лично интервю и онлайн анкета.
Първа политическа сила отново е ГЕРБ с 21,9%. Трета е коалицията ПП-ДБ с 14,3% с подкрепа от гласуващите. Следват "Възраждане" с 11,5%, и БСП с 6,2%.
Малко под 4-процентната бариера за влизане в парламента е раздробилата се партия "Величие" с 3,2% от гласуващите. Под бариерата остава и "Има такъв народ" (ИТН).
Социологът Добромир Живков заяви пред bTV, че ако ДПС се раздели на две политически формации, които да се явят отделно на изборите, има голям шанс и двете да влязат в парламента. "Засега измерваме съвкупният резултат на ДПС. Той вероятно няма да е същият на предстоящите избори", посочи той и уточни, че подкрепата за Движението според последното проучване е една от най-високите, които са отчитани, вероятно вследствие от мобилизация и на двете фракции. Социологът отбеляза, че този вот обаче вероятно ще се раздели на две.
"Другата голяма въпросителна, освен ДПС, са двете политически сили, които са в дъното на в класацията понастоящем - ИТН и "Величие", за които не е сигурно влизането в следващия парламент", каза още Живков.
Проучването на "Маркет Линкс" отчита също около 15% доверие към първото служебно правителство на Димитър Главчев в края на мандата му. "Предвид минималните промени в кабинета "Главчев 2" съмнявам се, че ще има сериозен импулс на доверие от страна на гражданите. С такава подкрепа финишира и кабинетът "Денков". Доста по-високо беше доверието в служебния кабинет на Гълъб Донев - около 26%", коментира Добромир Живков.
Едва около 7% е доверието в 50-ото Народно събрание. Рекордно ниско е нивото на доверието в парламента още от 48-ото НС.
По отношение на избирателната активност има малка надежда на 27 октомври тя да е над рекордно ниската, регистрирана на парламентарните избори на 9 юни - 34,41%. "Към настоящия момент не виждаме сериозен заряд от желания за участие в изборите. Дори декларираната активност, която обичайно е по-висока от реалната, се движи около 40%", заяви Живков Живков.
От хората, които смятат да гласуват, само 2/3 са решили твърдо за коя партия ще дадат гласа си, а над 700 000 души предстои да решат за кого ще гласуват в следващите два месеца.
bravebg
на 28.08.2024 в 14:21:11 #1Пародия на проучване.... поне да бяхте взели всички партии с над 1% от последните избори.... първо не са чак толкова много и второ може да се види дали хората не са се насочили към друга партия.... защо ще ограничавате проучването само до същите мушмули, които нищо не направиха.... за това пак ще ви се смеят хората как изпускате партия (тоз път може и повече от една) с електорат за влизане.... срам за сферата сте, но не че ви пука.... важно ви е само да се подчинявате на политическите си кукловоди....