МЕУ има добра комуникация с ЦИК и другите институции по довереното изграждане на кода за машините и удостоверяването им за вота в неделя. Всички искат процеса по доверено изграждане на машините да бъде завършен, но не на база компромиси, заяви главният секретар на Министерство на електронното управление Ангел Петров. На брифинг в МЕУ бяха поканени и журналисти, но министър Александър Йоловски, който пое на ръчно управление, както съобщиха от самото министерство, не участва в брифинга, а се намираше в залата за доверено изграждане и запази мълчание.
Централна избирателна комисия (ЦИК) стъпва на изграждане на софтуер, който е тестван от Министерство на електронното управление и който през цялото време е бил в министерството. Връщаме обратно на ЦИК софтуера, който ни е предоставен на 16 октомври, обясни главният секретар.
Той посочи, че в момента тече процес на доверено изграждане и той се извършва от ЦИК, МЕУ, ДАНС, Българския институт по стандартизация. Припомняме, че вчера от МЕУ заявиха, че са готови да поканят наблюдатели от ДАНС, с разрешение от ЦИК, които да се уверят в коректността на целия процес.
МЕУ предоставя защитената среда, в която да се извърши процедурата, самата тя отнема часове. Процедурата са извършва на хардуерна платформа и тя никога не е излизала от ЦИК. Процедурата започва с проверка на параметрите на самата платформата, следва изтриване на самата платформа, качва се нова операционна система и като се качи от метална каса, която е в специалната защитена среда, представителите на МЕУ - ръководителите на екипа отварят сейфа, където са информационните активи.
Петров не говори за хешкодовете, а за контролна сума на пакета, която съответства на този, който се разархивира в платформата на ЦИК.
В процеса на компилиране на продуктите (машините за гласуване - б.р.), които ще се създаде на процеса на доверено изграждане се създава криптографски ключ, който ще заключи продукта и който ще се получи в резултат на довереното изграждане. Когато се създаде този ключ се създават няколко изходни актива - един дигитален образ, който се записва на флашпамет (инсталационна флашка), с която могат да се инсталират машини за съответния вид избори. Създават се и отключващи ключове, с които да се "отключат" машините, които се инсталират със новия софтуер. Ако сега в този процес се създава инсталационен диск, който върви със съответния заключващ и отключващ ключ, коментира Ангел Петров.
Той добави, че всички машини, с които разполага ЦИК по един или друг начин са използвани по време на избори. За всеки един избори има отключващи флашки и винаги се съхраняват от ЦИК. Криптографският ключ се намира в платформата за доверено изграждане на машините за гласуване.
Петров се надява процесът по доверено изграждане на машините за гласуване да се случи по един прозрачен процес. На МЕУ ще бъде оставена една инсталационна флашка, за да може да продължи процеса по тестване. Ще се проиграят и съответните тестове как се заключва и отключва една машина. Един път, след като завърши тестът, машината ще стане неизползваема и няма да участва на балотажа на местните избори.
"Това, което се очаква е, да приключи процесът по доверено изграждане и после ЦИК ще представи на партиите да гледат кода на машините, ще се направи едно прекъсване в рамките на 15 минути, за да се организира залата за гледането на въпросния сорс код. Няма да се ограничават партиите в гледането на сорс кода", уточни Ангел Петров. Всичко ще случи тази вечер - за МЕУ няма сутрин или вечер, работят денонощно да има машинно гласуване на балотажа.
Петров подчерта, че един доклад за съответствие без решение, е невалиден.
По-късно от пресцентъра на МЕУ уточниха, че хеш кодът, който ще се изписва на всяка бюлетина е: E85541B6097EEB6DC00214D5AC78610071F61C3C72A00588A27E87117C80EFF2; Контролната сума на ядрото на операционната система на техническите устройства за машинно гласуване е: 6A 0E B4 06 63 A1 3B 9D 9E 0F 6A 6F AA 74 D6 86 23 26 3C 59 92 5D 54 10 A7 B8 DB EA 97 24 96 8C.
Софтуерът е заключен с ключ, който е съставен от три различни пароли на трима от членовете на ЦИК на лаптоп на ЦИК. Никой друг, освен членовете на комисията, няма достъп до ключа.
Източник: Пресцентър МЕУ
Четирима от общо дванадесет, вписани в регистъра на ЦИК представители на партиите и коалициите, регистрирани за участие в изборите, приеха поканата на комисията и получиха достъп до изходния код на софтуера на машините за гласуване.
Припомняме, че заради скандал, свързан с машините за гласуване, ЦИК излезе с решение на първи тур да се гласува само с хартия. Това решение бе обжалвано в съда. Върховният административен съд излезе с решение, че решението на ЦИК е законосъобразно. ВАС посочи също, че за балотажа машини може да има, след като те преминат успешна процедура по удостоверяване.