Бизнесът и администрацията да усилят темповете си и да кандидатстват с проекти за средства от еврофондовете за следващия програмен период. Това призова еврокомисар Кристалина Георгиева, която участва в дискусия под надслов „Да! На българската икономика", разглеждаща възможностите, предоставени от плана „Юнкер”.
В противен случай ще се наложи догодина еврокомисарят ни да поиска 10 млрд. лв. по-малко от плануваните в началото на периода средства за България.
Георгиева бе категорична, че е необходимо да ползваме плана „Юнкер” като учител по отношение на боравенето с финансови инструменти. По думите й това е бъдещето на бюджета на Европа – финансовите инструменти, а не грантовете.
Председателят на КРИБ Кирил Домусчиев сравни еврофондовете с помощно средство – „патерица” за българската икономика. Той категорично настоя, че не може да се разчита само на тях за генериране на икономически растеж. От своя страна еврокомисар Георгиева изтъкна, че това е „доста голяма патерица от 32 млрд. лева” и посочи, че ако сте си счупили крака и решите да ходите, куцайки, то вие си усложнявате живота, вместо да ползвате патерица.
„Ние това правим. По новия програмен период фондовете бавничко се усвояват и от една страна за някои нови приоритети не ми стигат парите, а за някои стари не ми стигат сметки да плащам. Оплаках му се на г-н Горанов, ако не се позасилим догодина, ще се наложи да поискам 10 млрд. лв. по-малко", каза Кристалина Георгиева. Тя апелира да си вземем „патерицата” и да си я ползваме, за да вървим колкото се може по бързо.
„Грехота е от следващия програмен период и едно левче да върнем”, каза още еврокомисар Георгиева.
Тя уточни, че се обмисля разширяването на възможностите за финансиране на малки и средни предприятия по плана „Юнкер”, като от 2020 г. бъдат предоставени 500 млн. лв. повече.
Кристалина Георгиева попита представителите на бизнеса в залата колко от тях са малки и средни предприятия и припомни пред гостите и представителите на правителството – министрите Горанов, Петкова, Павлова, думите на своя професор по статистика за средните величини. „Вие може да си сложите главата в хладилника, краката във фурната и средната ви телесна температура да е добра, ама вие ще сте умрял”, припомни си Георгиева.
Същото било със средните величини на бизнеса, където имало много параметри, по които да се работи. Така например за закриването на бизнес били нужни три години, а за процедурата по плащане на данъци у нас 424 часа, коментира Кристалина Георгиева и посочи, че данъците трябва да се събират по-бързо и да се подобри дигиталната свързаност на бизнеса.
Тя посочи още, че е притеснена от факта, че България се оказва на второ място по несъответствие по отношение на търсене и предлагане на пазара на труда. Първата страна била Белгия, обясни Георгиева като изтъкна, че по-малко се притеснява за нея, отколкото за България.
Според еврокомисарката остава открит въпросът за ползването на плана „Юнкер” за проекти в сферата на образованието, като липса на проекти имало не само от нашата страна, но и на ниво ЕС.
vrangel67
на 03.06.2016 в 20:33:12 #7Тя държата ни няма идея как след 10 години ще съществува, а искате приоритети да определя. Супер некадърници ни оправляват вече 20 години няма какво вече да се разпродава, остана само земята. Но скоро и нея ще я разпродадат на безценица, както вече 20 години ни рекламират като евтина работна ръка.
psp_11
на 03.06.2016 в 16:39:57 #61. Държавата трябва да обяви план за подпомагане на точно определени дялове от икономиката, които да са приоритет за развитието на икономиката.. т.е. това дългосрочна твърда политическа ангажираност (не зависи от политици и партии). 2. Зад нея веднага ще тръгна националният капитал (колкото и да е малък), но ще има гаранции, че ще се развива бързо.. 3. И след това ще дойде веднага чуждият капитал, но не без първите две условия... А 25 год. се мъчат да почнат от 3-то -чужди инвестиции... пряко източване на всичко...
hmmm
на 03.06.2016 в 15:03:31 #5Е_С_ССР аз казвам че трябва да има създадени български фирми, а не само чужди. Тези които се създават са колкото да изпълнят поръчката на чуждите и да прилапат нещо докато тя трае. Докога ще я караме така? След 20 години пак ли някой друг ще ни копае и ще ни асфалтира? А на тези които крадат знаеш ли колко им дреме че ще се връщат през другата крадлива цедка - бюджета и накрая от данъкоплатците?А заемите? А това че държавата не се разплаща дори по своите поръчки и хората чакат заплати месеци, незвисимо дали е публично-частно партньорство с фондове или без?
Е_С_ССР
на 03.06.2016 в 14:53:40 #4Със сигурност има злоупотреби, корупция и далавери под един или друг начин с част от еврофондовете, но не мога да се съглася, че може да се говори за една огромна схема за облагодетелстване от чужди и наши фирми, които изцеждат отделените за България средства от десетки милиарди евро. ОЛАФ и други ЕК комисии следят доста добре за какво се харчат тези пари и когато се установи нарушение, трябва да ги връщаме от нашия бюджет, както ще стане с ес парите вложени за строежа на стадион и спортна зала в репортаж от миналия месец. Метрото в София е субсидирано от ЕС средства и доста други проекти в страната.
hmmm
на 03.06.2016 в 14:37:08 #3Е_С_ССР на теб май не ти е ясно какви са тези "проекти". Всичкото са чужди фирми със създадени преди ден "български" "подизпълнители" приближени и дори роднини на точно тези които отпускат и управляват фондовете. Не се инвестира в българска научна и развойна дейност, нито като държавна, нито като частна политика, а се носят на тепсия чужденците създава им се всичко наготово с парите на данъкоплатците. Тук не става въпрос за експериментите на Костов със симбиозата мутри и малък и среден бизнес тип "квартално магазинче" който бойковите агенти и калинки затриха вместо да използват каквото имаше създадено като някаква основа, в която години наред беше хвърлен сума ти ресурс под каква ли не форма, включително и административна и предприемаческа. Сега как да отидеш да създадеш нещо отново, те хората избягаха или тотално се отчаяха от липсата на каквато и да е защита, пълната безнаказаност, а само се иска от тях - норми, актове, директиви, а нищо в замяна, а чужденеца си вее байряка и неговата държава тук го защитава, защитава го и ЕС и кой ли не.
Е_С_ССР
на 03.06.2016 в 14:18:41 #2hmmm на 03.06.2016 в 13:08:46 __________________________________________________________________ Може да сме чели 2 различни статитии с едно и също заглавие. Георгиева точно апелира към администрацията и бизнеса да се задействат с проекти, а Домусчиев добява, че трябва да се разчита и на инициатива отвътре без да се чакат парите на ЕС. Европа ни 'затрива' бизнеса... този бизнес не може да чака само на далавери и стари методи на търговия от 90те години. Това не е 80те години, когато СССР изкупуваше всичко, включителна и продукцията брак, само и само да се държи икономиката на СИВ в баланс.
hmmm
на 03.06.2016 в 13:08:46 #1Крадливите хрантутници и наглите брюкселски зелки не могат да разберат, че трябва да има българска икономика, която да е част от европейската, а не "европейска" икономика която да затрива българската. По-голямата част от "европеската икономика" наложена тук е китайското производство с европейски лиценз, остатъците от евтината и нискокачествена свръхпродукцията на западняците, включително технологичният им брак, и всякакви ескперименти етикирани като "произведено за източна Европа".