Съгласно европейското законодателство притежаването на виза не е единствено основание гражданин на трета страна да бъде допуснат до територията на Шенгенското пространство. Това обясниха от Министерство на външните работи (МВнР) във връзка с медийни публикации за евентуални затруднения или откази чужди граждани с издадени от България шенгенски визи да бъдат допуснати в Европа.
От външното ни министерство допълват, че компетентните органи в страните в Шенгенското пространство разполагат с правомощията да отказват влизане на териториите на държавите, ако установят, че гражданин на трета страна не отговаря на условията за влизане, установени в Регламент (ЕС) 2016/399 на Европейския парламент и на Съвета от 9 март 2016 година относно Кодекс на Съюза за режима на движение на лица през границите (Кодекс на шенгенските граници), и не спада към категориите лица, посочени в същия акт на ЕС.
От МВнР отбелязват, че съгласно европейските разпоредби свързването на националната визова система на България с Шенгенската визова система първоначално е осъществено при предоставянето на т. нар. "пасивен достъп". За свързването са проведени успешно около 15 различни теста. По силата на Решение (EС) 2024/210 на Съвета от 30 декември 2023 г. от 31 март 2024 г. България издава само шенгенски визи за краткосрочен престой. До края на юли т.г. издадените визи са над 35 000. От същата дата на България е предоставен активен достъп до Централната визова информационна система на ЕС (CVIS) и информацията от националната визова система на страната ни за всички подадени заявления за визи и решенията по тях се записва в CVIS.
От МВнР уверяват, че България няма проблеми със свързаността си с Шенгенската визова система.