ПП-ДБ внасят днес в деловодството на Народното събрание (НС) три документа, свързани с функционирането на антикорупционната комисия.

Пред журналисти в партийния дом депутатът от "Демократична България" Надежда Йорданова отправи задочен призив към председателя на Народното събрание (НС) Наталия Киселова да организира работата така, че разглеждането им да започне максимално бързо.

"Подписахме декларацията за санитарен кордон спрямо Делян Пеевски, но настояваме за незабавно формиране на парламентарните комисии и ускорена работа по тези текстове", заяви Йорданова. Тя очаква всички парламентарни групи да поемат отговорност и да подкрепят тези закони "в интерес на обществото".

Кирил Петков: Реалността накратко - държавата е в ступор

Кирил Петков: Реалността накратко - държавата е в ступор

Заради неспособността на ГЕРБ да кажат твърдо не на Пеевски

Депутатът отрече да се водят преговори с ГЕРБ - както от страна на "Демократична България", така и от "Продължаваме промяната".

Лена Бориславова от ПП коментира решението на президента Румен Радев да не покани "ДПС-Ново начало" на консултациите за съставяне на правителство. Тя смята, че постъпката е правилна, но е било редно да ги извика, за да спази процедурата, а след това да ги отпрати.

Бориславова определи трите документа за Комисията за противодействие на корупцията (КПК) като ключови и обясни, че те са част от условията за получаване на второто плащане по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ). "Европейската комисия (ЕК) ни даде последен срок от шест месеца за приемане на тези закони. Ако не го спазим, има реален риск да загубим значителна сума европейско финансиране", предупреди народният представител.

Екатерина Захариева: Загубихме безвъзвратно парите по ПВУ

Екатерина Захариева: Загубихме безвъзвратно парите по ПВУ

Важно е да има кабинет и да се приемат нужните закони, за да не губим още средства

Документите включват: правила за избора на ново ръководство на антикорупционната комисия, одобрени от ЕК, като гаранция за деполитизацията на този орган; закон за несъстоятелността на физическите лица; закон за защита на подателите на сигнали за корупция и нарушения, в който са коригирани спорни моменти, посочени от ЕК.

"Тези законопроекти бяха внасяни последователно в 49-ото, 50-ото и сега - в 51-то НС. Те са готови за гласуване, но единствената причина за забавянето им е липсата на политическа воля", коментира Лена Бориславова.

На брифинга стана ясно още, че ПП-ДБ предвиждат създаване на временна комисия за оценка на изборните нарушения и предприемане законодателни мерки в тази област. Предстои и организиране на кръгла маса за промени в Изборния кодекс, на която ще бъдат поканени неправителствени организации, експерти и парламентарните групи, с изключение на "ДПС-Ново начало".

1777 секции подлежат на повторно преброяване, но се пропускат още 687

1777 секции подлежат на повторно преброяване, но се пропускат още 687

Общинският съвет към ЦИК настоява за обективен критерий за установяване на резултата