В тази ситуация да се планира провеждане на български национални избори в Турция изглежда нереалистично”, заяви Радан Кънев в коментар по повод въвеждането на извънредно положение в южната ни съседка.

Лидерът на ДСБ коментира още, че не гледа на гласуването така, както ДПС, ДОСТ, НДСВ и другите партии, които търсят турския етнически вот. „Става въпрос за сигурност и организация на избори, как точно си го представяме по време на извънредно положение, защото аз не мога да си го представя”, коментира Радан Кънев.

Той даде пример с държави като Иран и Ирак, където също не се провеждат избори с оглед сигурността на тези, които провеждат изборите. „Как ще има български избори, там където няма турски?”, попита още Радан Кънев.

Иначе той не мисли, че обявяването на извънредно положение в Турция има пряко отражение за нашата национална сигурност.

„Всички сериозни тревоги за развитието на Турция, които бяха валидни вчера, са още по-валидни към днешна дата с оглед на фактическото суспендиране на демокрацията и конституционния ред в Турция, но пак казвам - не би трябвало да се разглежда като риск за нашата национална сигурност”, коментира Кънев.
Той изтъкна, че много по-важна в момента е позицията на държавните институции.