Нидерландия очаква становището на Европейската комисия през декември относно приемането на България в Шенген, съобщава БНТ.
"Знам, че работите много усилено, но първо да видим какво ще каже Комисията, заяви премиерът Марк Рюте в Брюксел - минути след като министър-председателят Николай Денков съобщи, че очаква от ЕК да изпрати писмо до Нидерландия с покана за мисия, която да отчете напредъка на страната ни за Шенген.
Рюте подчерта, че процедурата трябва да бъде стриктна и честна, без никакви отстъпки.
"Както съм казвал и преди, приемането на България в Шенген трябва да бъде един скучен процес. Очакваме от Комисията да съобщи дали България изпълнява всички критерии и да бъде честна, т.е, ако сте готови - да каже "да", ако не сте - да каже "не", поясни той.
Междувременно заместник-председателят на Европейската комисия Вера Йоурова увери премиера Николай Денков, че страната ни има пълната подкрепа на ЕК за Шенген. По нейни думи всички условия за приемането в шенгенското пространство са изпълнени. Тя припомни, че същата позиция застъпва и председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.
Йоурова оцени високо усилията на България за опазването на външната граница на ЕС. Според нея това би трябвало да се отчита и от останалите държави членки.
ЕК очаква нидерландски експерти да посетят района на границата ни в предстоящата мисия през ноември.
Източник: МС
Според Йоурова е голям позитив прекратяването на действието на Механизма за сътрудничество и оценка за България. Оттук нататък нашата страна и Румъния ще бъдат оценявани наред с всички останали държави членки на базата на обективни критерии по Годишния механизъм на ЕС за върховенството на правото.
Тя поздрави Денков за политическата воля за приемането на антикорупционното законодателство и предстоящите промени в Конституцията.
Министър-председателят ще изложи доводите на България за присъединяването ни към Шенгенското пространство на заседанието на Европейския съвет, което се провежда в белгийската столица днес и утре.
"Всички виждат и отвсякъде чуваме коментари, че промените в законите вървят с темпо, което съответства на най-оптимистичните очаквания, и с качество, което е достатъчно добро и съответстващо на очакванията и изискванията на Европейската комисия, Венецианската комисия, Базелския институт. Така че напредваме", изтъкна той.
Източник: МС
Припомняме, на 8 декември 2022 г. Австрия и Нидерландия блокираха приемането на България и Румъния в Шенген и дадоха зелена светлина само на Хърватия заради опасения от наплив на незаконни мигранти.
Миналата седмица стана ясно, че Нидерландия няма да свали скоро ветото си за присъединяването на България към Шенген.
Австрийският министър на вътрешните работи Герхард Карнер също се обяви против разширяване на Шенгенското пространство. Според него България има да свърши още много работа за присъединяването си.
Позицията му бе потвърдена и от австрийския канцлер Карл Нехамер, който счита разширяването на Шенген в момента за немислимо.
Според австрийското правителство България и Румъния не могат да контролират ефективно границите си, които биха станали външните граници на Европейския съюз след приемането им в безвизовата зона.