Националната служба за охрана (НСО) отговаря на питането на народния представител Кирил Петков за охраната, която евентуално се осъществява на лидера на "ДПС-Ново начало% Делян Пеевски. Че е с такава охрана потвърди същия ден в студиото на Нова телевизия и депутатът от ДПС-Ново начало и бивш вътрешен министър Калин Стоянов, но препрати въпросите към службите, тъй като не е вече вътрешен министър.

В петък Кирил Петков съобщи в профила си във фейсбук, че Парламентарната група на ПП-ДБ е отправила писмено питане до Националната служба за охрана (НСО). Действително не е ясно питането от името на кого е точно, тъй като Народното събрание е в един преходен период, в който няма конституирани парламентарни групи, което трябва и може да стане едва след избора на председател.

От НСО обаче отговарят тази сутрин, че въпросът представлява "пренебрегване и незачитане" на правовия ред в страната, както и не зачита начина, по който функционира системата за защита на националната сигурност. И това пренебрегване и незачитане "могат да бъдат много опасни". От НСО обясняват, че всяка информация за оперативна дейност на службите за сигурност е с гриф за сигурност и може да бъде разгласявана само в определените правила - това според законодателството е по искане и в рамките на постоянна комисия, формирана в Народното събрание. Именно такава комисия няма в момента в 51-то НС, а след клетвата на новите народни избраници е разпуснато и 50-то НС.

Така, според ръководството на Националната служба за охрана, следвайки стриктното и строго спазване на закона в момента излиза, че те за безотчетни, но пък заявяват, че са готови да предоставят отговори на всички въпроси във връзка с осъществяваната от службата дейност по установения законов ред, както го е правила винаги.

От НСО също така се противопоставят на "многобройните опити" да бъдат използвани и "службата да се употребява за теснопартийни цели".

Точният цитат от НСО:

"Пренебрегването и незачитането на основни принципи на функциониране и взаимодействие на държавните институции, особено на тези от системата за защита на националната сигурност на Република България, могат да бъдат много опасни. Всяка информация, която се отнася до оперативната дейност на службите за сигурност, каквато е и Националната служба за охрана, носи гриф за сигурност и не може да бъде разгласявана извън определените със законодателството правила."

Припомняме, и през 2020 г. отново беше актуален въпросът дали НСО охранява Делян Пеевски, като тогава и заради единството в ДПС, въпросът вървеше в пакет за охраната и на почетния председател на партията Ахмед Доган. Президентът Румен Радев потвърди, че охранителите, които не допуснаха лидера на "Да, България" Христо Иванов на плажа на Росенец са на НСО.

Тогава от пресцентъра на ДПС съобщиха, че снемането на охраната на д-р Ахмед Доган и на народния представител от ДПС г-н Делян Пеевски става по тяхно желание от 11 юли 2020 г. Аргументът им бе "недоверие към принципала", т.е. президентът Румен Радев.  

"Вчера г-н Доган и г-н Пеевски заявиха волята си да се откажат от охрана от НСО, поради недоверието си в Принципала на Службата, който я употреби политически, компрометирайки професионализма на Националната служба за охрана", се посочваше тогава в прессъобщението на ДПС.

И тогава през 2020 г. последна седмица на спорове и взаимни обвинения между Дондуков 1 и 2 кой определя и по какви принципи се решава за охрана на лица, както и чия е отговорността за действията на служителите на НСО. Заради възникналите спорове тогавашния ръководител на НСО ген. Станчев подаде оставка. От страна на политическите партии с мнозинство в Народното събрание и в коалиция (ГЕРБ и ОП) бяха дадени заявки и за промяна в закона за МВР, които така и не бяха направени. 

Всички тези събития обаче бяха последващи на отхвърлянето на ветото на закона на МВР, с който всъщност се въвежда възможност за паралелна структура за охрана в силовото ведомство.