Монументът "Паметник на съветската армия" е държавна собственост, за който е съставен акт за държавна собственост № 3418/18.09.1947 г. на Сталинския районен народен съвет (тогава така се е наричал този столичен район - б.р.), съобщиха от Областната управа на София.
"В България хитлерофашиските войски са прогонени от Трети Украински фронт, който преди това освобождава украиския юг, Молдова и през Румъния навлиза на наша територия. Монумент "Паметник на съветската армия" изразява почит към паметта на войниците от различни етноси - руснаци, украинци, беларуси, балтийските нации и др. в "Княжевската градина", в която е разположен монумента е собственост на Столичната община", се казва в документа.
С оглед на това предпазните мерки свързани с ограничаване на достъпа до монумента, както и забраната за провеждане на мероприятия от всякакъв вид, използването на фойерверки, илюминации, влизането на тежка техника, използването на вибрационни машини и други дейности около монумента следва да бъдат извършени от собственика на земята - Столична община, гласи позицията.
Според Договора за приятелски отношения и сътрудничество между Република България и Руската Федерация, обн. ДВ. бр.42 от 18 май 1993 г., страните имат задължение да се консултират относно предприемането на мерки, касаещи подобни обекти, намиращи се на територията на двете държави. Докато е в сила този договор, същият е с приоритет пред вътрешното ни законодателство, мотивират се от областната управа.
От Областната администрация на София са изпълнили предписанието, дадено със Заповед № РД-20-32/27.07.2018 г. на директора на дирекция "Общински строителен контрол" (ОСК) за изготвяне на конструктивна експертиза, отразяваща състоянието на монумента.
Експертизата е изпратена на кмета на район "Средец" Трайчо Трайков, с копие до г-жа Йорданка Фандъкова - кмет на Столична община.
halo
на 08.03.2022 в 11:32:01 #4Кога изтича шибания договор? : Дата и година? Докато е в сила този договор, същият е с приоритет пред вътрешното ни законодателство'....
Кастело Белведере
на 07.03.2022 в 22:38:45 #3При положение, че Вовка-орката си вкара в конституцията, че руските закони (т.е. каквото каже маленкия) са над международните, защо ние трябва да се съобразяваме с някакъв договор, като се видя, че думата на Русия не струва колкото и изгнил желъд.
dddddd
на 07.03.2022 в 22:23:36 #2Според Договора за приятелски отношения и сътрудничество между Република България и Руската Федерация, обн. ДВ. бр.42 от 18 май 1993 г., страните имат задължение да се консултират относно предприемането на мерки, касаещи подобни обекти, намиращи се на територията на двете държави. Това как са го проспали вече толкова години и докога костоваците ще се правят на спасители от своите господари? Трайчо, тъпчо, почвай демонтажа, юнак! А колко е просто - няма консултация - във връзка с международното положение, както винаги, и с решение на местните власти, този паметник трябва да бъде преместен. Може да се допълни, че местната власт, или държавна, не може да осигури денонощна охрана, патрул, защото постоянно минават хора и точно там решават да се облекчат по всякакъв начин. Ае да не пишем писмо до султана. да отиват нахуй.
krasimir-trapchev
на 07.03.2022 в 21:40:07 #1Паметник на армия окупатор, наложила режим, донесъл толкова жертви и репресирани, наложила тоталитарно устройство на обществото и елиминирал свобода на изразяване, словото и политическия плураризъм няма място в центъра на столицата. Като военен паметник, напомняш за жертвите на войната, независимо от коя страна, той има право да съществува, но не в центъра на столицата. Ако РФ уважава историческите факти и осъжда тоталитаризма, както и е готова да покаже уважение към историята на другите нации, би трябвало да приеме подобно преместване без възражение. Нещо ме кара да се съмнявам в последното за съжаление.