България бе между страните, които сравнително най-бързо се справиха с програмните документи на ЕС, заяви от парламентарната трибуна министърът на финансите Пламен Орешарски, цитиран от БТА.

Националната стратегическа референтна рамка бе одобрена през юни 2007 г. и България бе единадесетата страна от 27- те, които одобриха основния програмен документ на ЕС, посочи Орешарски.

Седемте оперативни програми бяха одобрени до ноември 2007 г. и бяха между първите 160 програми от общо 320, добави той.

В периода от края на 2006 г. и през 2007 г. бяха приети няколко постановления, с които се регламентираха процедурите за усвояването на фондовете, така че да се създадат максимално прозрачни механизми и да се уреди начинът по усвояването, сертифицирането и изразходването на средствата, каза финансовият министър.

Орешарски посочи, че към настоящия момент са открити грантови схеми по всички оперативни програми. България участва активно и в инициативите Джаспърс, Дежереми и Джесика, добави той.

През 2007 г. - първата на ефективното ни членство в ЕС, нетният приток към България е в размер на около 500 млн. лева, отбеляза министърът. Отделните парични потоци са в размер на 1 млрд. и 100 млн. лева по различни предприсъединителни и структурни фондове.

Вноската в общоевропейския бюджет е е 592 млн. лева, посочи Орешарски.
В Европа средният процент на усвояване е около 65 на сто, добави той.

Министърът посочи, че в присъединените към ЕС през 2004 г. 10 страни средният процент на усвояване в момента е 40 на сто, а за първата година от членството им този процент е бил малко над 2 на сто.

За 2006 г. общият брой на нередности, регистрирани в Общността, е малко над 12 000, между които български са само 27, уточни Орешарски.