Президентът Румен Радев обсъди възможностите за насърчаване на икономическия обмен и инвестициите между България и Полша на среща с представители на Полско-българската търговска камара.
Радев е във Варшава по покана на своя колега Анджей Дуда за участие в 10-ата Среща на върха на Инициативата "Три морета". В първия ден от визитата си той разговаря с представители на полски и български компании с принос за двустранния икономически обмен или планиращи да инвестират у нас. Компаниите развиват бизнес в областта на транспорта, енергетиката, хранително-вкусовата промишленост, фармацията, отбраната, банковия и застрахователния сектор, съобщиха от пресцентъра на президентството.
Румен Радев представи предимствата на страната ни за привличане на инвестиции като стратегическото разположение, стабилната банкова система, бързото развитие на секторите на високите технологии, роботиката, мехатрониката, на индустриалните и икономически зони, наличието на квалифицирани кадри и благоприятната данъчна политика. Той акцентира и върху значимостта на морския, планинския, културния, ски и спа туризма за развитието на връзките между България и Полша. Над 430 000 полски туристи са посетили страната ни през 2024 г.
От своя страна представителите на бизнеса потвърдиха намеренията си за разширяване на дейността си у нас. Те призоваха за държавите в Източна Европа съвместно да работят за развитие на транспортните връзки в региона в посока Север-Юг, включително чрез изграждане на магистрали и мостове над Дунав между България и Румъния. Според бизнеса слабата свързаност в Източна Европа е и една от главните пречки за по-бързото развитие на икономическите връзки и туризма в региона.
Във Варшава държавният глава удостои с плакет "Св. св. Кирил и Методий" Националната библиотека на Полша, в която се съхранява част от оригинала на Супрасълския (Ретков) сборник - най-големият запазен старобългарски книжен ръкопис на Преславската книжовна школа от времето на Златния век на България, включен в Регистъра на световното писмено наследство "Паметта на света" на ЮНЕСКО. Той връчи отличието на заместник-директорът на библиотеката Доминик Чиешковски за приноса на културната институция за съхранението и популяризирането на ръкописа и по повод 200-годишнината от откриването му.
Радев изтъкна, че Супрасълският сборник е една от най-значимите средновековни реликви на славянската книжовност и едно от първите свидетелства за литературната и богословска мисъл, развити по време на Златния век на българската култура и духовност. Президентът заяви, че 200-годишнината от откриването му, отбелязана през 2023 г., е събитие, което надхвърля националните граници и има значими културни измерения с послание за духовна близост, културно единение и почит към общата ни историческа памет. Президентът отчете усилията на библиотеката и изследователите, допринесли за запазването, реставрацията и превеждането на сборника, както и последователните действия на Полша, Словения и Литва за включването на Супрасълския сборник в Регистъра на световното писмено наследство "Паметта на света" на ЮНЕСКО.
Супрасълският сборник е създаден през Х век в България, но е открит векове по-късно в манастир в Полша, а като днес частите му се съхраняват във Варшава, Любляна и Санкт Петербург. По думите на държавния глава сборникът показва, че в тези епохи са блестели умове, които с много всеотдайност и посветеност са положили основите на нашите духовни и културни традиции. Радев посочи, че произведението е важен културен мост между народите на Полша и България, с ясно послание те да продължават да развиват своите многовековни отношения в областта на културата и духовността, стъпили на този безценен исторически труд.