Има много тежко напрежение между институциите. Вижда се в почти всяко действие между институциите. Това заяви бившият държавен глава Георги Първанов по bTV.
Той заяви, че е впечатлен от начина, по който президентът Румен Радев е върнал номинацията за шеф на Върховния административен съд (ВАС), но не е видял мотиви. По думите му, сякаш се правело на инат.
По темата КСНС, Първанов беше категоричен, че законът за КСНС трябва да се преработи.
Той припомни датата 4 февруари 1997 г., когато на КСНС не е имало кворум и Жан Виденов е изтеглил министрите.
"Избегнахме гражданска война, без да е имало кворум", върна лентата Първанов, който тогава беше лидер на БСП.
Според Първанов е имало пропуски в организацията на КСНС и поведението на участниците в него е неразбираемо.
"Това е като хан. КСНС трябваше да излъчи позитивни сигнали, че се действа за решение по един от проблемите в държавата", допълни той.
За отношенията си с Борисов каза, че са имали в повечето време добри работни отношения.
"Радев не бива да влиза в дебат с всички", посъветва Първанов сегашния президент. Той допълни, че дебатът трябва да се води по политики.
"В кабинета "Борисов 3" има по-голям стремеж за диалогизъм, но усещането ми е, че в последните седмици нещата се нагнетявят. С партньори като Валери Симеонов коалицията ще има проблем. Правя разлика между него и поведението на ВМРО. Фигурата на Симеонов вреди на кабинета, защото този дебат ще натежи на едно правителство", така Първанов коментира скандалите от последните дни.
Според него българската политика прилича на кеча, борбите са имитационни.
"Имитация на битка между ГЕРБ и БСП. ДПС и Патриотите също играят имитационно. Това е с цел да ремотивират позадремалия електорат", посочи той.
По повод спора между президент и правителство кой да назначава ръководителя на антикорпуционния орган, Първанов посъветва Радев да се занимава с това, кой да назначава ръководителя на антикорупционния орган, но да го прави с другите институции.
В заключение Първанов заяви, че пише книга с мемоарен елемент и документален характер, с която да обясни процесите и явленията у нас.