Патриотите се ядосаха на промени в Закона за вероизповеданията. Групата на Обединени патриоти напусна пленарна зала.
Причината стана отхвърлянето на техни текстове за парите за религиите. Преди това на второ четене бяха гласувани важни текстове в Закона за вероизповеданията.
Дирекция Вероизповедания на Министерски съвет ще създаде публичен регистър, в който ще бъдат вписани молитвените домове, храмовете и манастирите. Беше наложено ограничение на шума от храмове, освен при провеждане на обществени прояви, празници и чествания. Отхвърлено бе предложението 300 души да бъде минималният праг за регистрация на религиозна общност.
Подчинихме се на инерцията и даваме милиони на вероизповеданията, обясни с кулоарите Искрен Веселинов. ОП са против вероизповедание да взема пари от Турция, което и притеснява патриотите. Не можем да раздаваме държавни милиони и да не искаме насреща никакво отговорно поведение и да не искаме забрана за финансиране отвън, смята Веселинов. Целта, към която те се стремили била религиите да получават финансиране, за да не вземат пари отвън.
Сега даваме милиони, а същевременно вземат и от Турция, на кого ще бъдат лоялни тези хора, недоумява воеводата. Според него позитивното в закона е, че чуждите духовници ще съгласуват присъствието си в България с дирекция Вероизповедания.
Излязохме, защото не искаме да участваме в уговорен мач, ядоса се и Валери Симеонов. Той критикува поведението на левицата, която стояла встрани от казуса. Ние имаме едно малцинство, с което нищо не можем да променим, затова напуснахме залата, коментира лидерът на НФСБ. Той е недоволен и че няма да се върнат вакъфските имоти.
Припомняме в народното събрание бяха внесени два законопроекта, като единият законопроект за вероизповеданията е съвместно от ГЕРБ, БСП и ДПС, а другият от Искрен Веселинов и група депутати от ОП.
В ресорната комисия депутатите приеха текст, с който размерът на субсидията се определя по модела на финансиране на политическите партии, като максималният размер на субсидията е 15 млн. лева на вероизповедание, а заплатата на един свещенослужител се приравнява на заплатата на един учител.
Според последното преброяване от 2012 г. вероизповеданията, които отговарят на този критерий, са източноправославното и мюсюлманското.Останалите ще продължават да получават субсидия по досегашния ред чрез Закона за държавния бюджет през Дирекция "Вероизповедания" на Министерски съвет.
Евангелските и протестантските общности се обявиха вече против приемането на промените в този им вид, тъй като те застрашават основни човешки права. Религиозните общности организират няколко седмици вече протестни шествия в София, като се заканиха да атакуват в съда, включително и на европейско ниво предлаганите текстове.
Отделно с текстове от Закона за вероизповеданията се опитват да се постигнат цели в борбата с тероризма.
DedoGocho
на 21.12.2018 в 14:15:50 #1След изявлението на Доган - новото мнозинство е факт и "патриотите " както всички досегашни съюзници на ББ станаха ненужни и бяха изхвърлени зад борда . Обикновено така става когато замениш свободата с кокал. Свободата е вечна а кокала до време .