Решението на парламента от вчера потвърди, че има сериозно мнозинство за приемане на еврото на 1 януари 2024 г. Това заяви вицепремиерът Атанас Пеканов пред Нова телевизия. Според него това е важно, с оглед на политическата нестабилност, изтеклия мандат на УС на БНБ. "Постоянно ни питат - продължавате ли с приемането на еврото. Затова беше важно да се даде сигнал с това огромно мнозинство, с което се препотвърди датата."
Пеканов поздрави кабинетът Петков, който е приел план за приемането на еврото с фиксираната дата 1 януари 2024 г. и който добре разписва стъпките.
Служебният министър заяви, че е очаквал и искал да води сериозен разговор с "Възраждане" по техните виждания против влизането ни в Еврозоната, но е останал изненадан от позицията на БСП, тъй като дори и синдикатите, с които работи тясно и те защитават интересите на работещите, последователно защитават линията на влизането на страната ни в клуба на богатите.
Той не вижда нищо смислено в това да се изтъква инфлация от 0.2 до 0.4% при влизане в обращение на еврото, каквато се наблюдава в други страни при този процес, на фона на инфлацията, която преживяваме в момента. Освен това лихвите, включително и на потребителските кредити, трябва да паднат. По другия аргумент - дълга - Пеканов посочи, че ние и сега взимаме дълг и без да сме в Еврозоната. На аргумента за суверенитета, Пеканов попита "нима Франция, Италия, Испания не знаят, че за тях еврото е вредно, объркали са се нещо?"
На искането от страна на социалистите да се представят анализи, Пеканов заяви, че всички анализи от уважавани икономисти и финансисти открояват ползите за страната ни и БСП са запознати с тях.
Според него най-голямата спънка и препятствие при въвеждането на еврото у нас ще се окажат политическите изказвания, а не практическите стъпки.
Пеканов заяви, че с приемането на България в Еврозоната се повишава доверието и се вдига кредитния рейтинг с 2 стъпки, което е важно за държавата, за бизнеса и за домакинствата. Хърватия продължава да плаща доста по-ниски лихви, въпреки, че са на 70% дълг от БВП, даде пример Пеканов.
Той поясни, че от датата, от която се въвежда, всички плащания ще бъдат в евро - заплатите, пенсии. Само че пет месеца преди да се влезе в еврозоната цените ще бъдат в евро и в лева. Той показа касова бележка от Хърватия, в която цената е показана в куна и в евро, заедно с курса. Това е способът всички граждани да могат да сравняват. Има и QR код, който хората могат да сканират и да докладват за нарушения в Министерството на финансите. Той заяви, че в Хърватия 17 институции следят процеса. При нас сред институциите, които ще реагират на нарушения са финансовото министерство, КЗП.
Пеканов заяви, че и ние ще започнем да показваме цените в двете валути пет месеца преди въвеждането. Обменният курс ще бъде 2 лв. = 1,02 евро. Според Национален план за въвеждане на еврото един месец след влизането му в обращение човек може да плаща в каквото иска, рестото ще му се връща в новата валута. В Хърватия този срок е две седмици.
Ще има и телефонна линия за сигнали. Първа стъпва санкция.
На 1 януари 2024 всички пари по сметките се превръщат в евро, повтори той.
sam52
на 28.10.2022 в 23:30:44 #3Ачка, голема глупост си написал, sorry man
GolaVoda
на 28.10.2022 в 20:29:03 #2Някой знае ли имената на регентите които обявиха символичната война?? аз не съм против войната.. да си против войната е все едно да си против биологическата същност на човека. но много ми се иска!!! този път да устискаме до края и да се намесим, тогава когато за нас това ще има полза.
GolaVoda
на 28.10.2022 в 20:26:23 #1да така е... и ние знаем че БСП са напълно умрели.. на следващите избори съвсем ще изчезнат.