Трябва да обединим обемите на потребление на газ в целия регион, за да можем заедно да преговаряме за по-ниски цени. Това заяви на брифинг българският премиер Кирил Петков след срещата му със сръбския си колега Ана Бърнабич.
"Едно е България да иска 3 млрд. куб. м., Сърбия да купи 6 млрд. куб. м., а заедно да купим общо количество с максимална диверсификация. Това увеличава енергийната ни независимост", подчерта още той.
Петков подчерта, че газовата свързаност ще бъде огромен приоритет.
Той заяви на Бърнабич, че гръцката връзка е много важна за България, а чрез връзката със Сърбия западната ни съседка ще има възможност да получава втечнен и азерски газ.
Двамата премиери са обсъдили създаването на единен газов пазар на Балканите, който да включва и Северна Македония и Гърция. Целта е всички страни да могат да договарят по-добри цени с доставчиците.
Българският премиер съобщи и че довършването на строежа на автомагистрала "Европа" става основен приоритет за България. Той допълни, че със сръбския си колега са обсъдили и модернизирането на други пътни връзки между двете страни като пътя Видин-Зайчар, който ще помогне за развитието на Северозападния регион.
Петков подчерта, че ще бъде задълбочено двустранното сътрудничество и в областта на инвестициите, иновациите и туризма между България и Сърбия.
Той потвърди подкрепата на страната ни за европейската интеграция на Сърбия. В наше лице имате не само приятели, но и подкрепящ партньор, увери той Бърнабич.
"Ще работим заедно и искам да благодаря, защото Сърбия беше една от първите страни, в които направихте посещение, след като станахте премиер. Визитата Ви тук и тази в Северна Македония показва, че искате да насочите вниманието към Западните Балкани. Показахте изключителна посветеност на решаването на нашите проблеми", изтъкна от своя страна сръбският министър-председател.
Тя посочи, че през 2021 г. въпреки пандемията двете страни са имали рекордно ниво на двустранния търговски обмен.
В рамките на визитата си в Белград българският премиер проведе среща и с президента на Сърбия Александър Вучич. Двамата обсъдиха изграждането на магистралата от ГКПП Калотина до София, работата за Катедра по български език в Белградския университет, правата на българите в Западните покрайнини, сътрудничеството в енергетиката, транспорта, насърчаването на предприемачеството. Петков благодари на сръбските власти за усилията за интегриране на българското национално малцинство.
123qwe123
на 09.02.2022 в 00:01:03 #1Какви да са,от 80г. се слагаме на някой.