Трябва да обединим обемите на потребление на газ в целия регион, за да можем заедно да преговаряме за по-ниски цени. Това заяви на брифинг българският премиер Кирил Петков след срещата му със сръбския си колега Ана Бърнабич.

"Едно е България да иска 3 млрд. куб. м., Сърбия да купи 6 млрд. куб. м., а заедно да купим общо количество с максимална диверсификация. Това увеличава енергийната ни независимост", подчерта още той.

Петков подчерта, че газовата свързаност ще бъде огромен приоритет.

Той заяви на Бърнабич, че гръцката връзка е много важна за България, а чрез връзката със Сърбия западната ни съседка ще има възможност да получава втечнен и азерски газ.

Няма заплаха от недостиг на газ, но "Булгаргаз" има готовност

Няма заплаха от недостиг на газ, но "Булгаргаз" има готовност

На първо място "Булгартрансгаз" трябва да защити сигурността на системата

Двамата премиери са обсъдили създаването на единен газов пазар на Балканите, който да включва и Северна Македония и Гърция. Целта е всички страни да могат да договарят по-добри цени с доставчиците.

Българският премиер съобщи и че довършването на строежа на автомагистрала "Европа" става основен приоритет за България. Той допълни, че със сръбския си колега са обсъдили и модернизирането на други пътни връзки между двете страни като пътя Видин-Зайчар, който ще помогне за развитието на Северозападния регион.

Петков подчерта, че ще бъде задълбочено двустранното сътрудничество и в областта на инвестициите, иновациите и туризма между България и Сърбия.

След като прочете новините, КЕВР реши да проверява газовите сделки от последните дни

След като прочете новините, КЕВР реши да проверява газовите сделки от последните дни

Работна група задълбочено ще анализира и ще докладва

Той потвърди подкрепата на страната ни за европейската интеграция на Сърбия. В наше лице имате не само приятели, но и подкрепящ партньор, увери той Бърнабич.

"Ще работим заедно и искам да благодаря, защото Сърбия беше една от първите страни, в които направихте посещение, след като станахте премиер. Визитата Ви тук и тази в Северна Македония показва, че искате да насочите вниманието към Западните Балкани. Показахте изключителна посветеност на решаването на нашите проблеми", изтъкна от своя страна сръбският министър-председател.

Тя посочи, че през 2021 г. въпреки пандемията двете страни са имали рекордно ниво на двустранния търговски обмен.

В рамките на визитата си в Белград българският премиер проведе среща и с президента на Сърбия Александър Вучич. Двамата обсъдиха изграждането на магистралата от ГКПП Калотина до София, работата за Катедра по български език в Белградския университет, правата на българите в Западните покрайнини, сътрудничеството в енергетиката, транспорта, насърчаването на предприемачеството. Петков благодари на сръбските власти за усилията за интегриране на българското национално малцинство.