"В края на месец май, имаме амбициозната цел да бъде даден стартът на строителството на интерконектора Гърция-България. Той ще бъде въведен в търговска експлоатация през втората половина на 2020 г." Това заяви министърът на енергетиката Теменужка Петкова при откриването на конференцията "Отключване на бизнес потенциала на източноевропейските газови пазари - конкуренция, алтернативи, пазари, проекти, сигурност чрез диверсификация. Случаят LNG".
Петкова обясни, че темата за диверсификацията е изключително важна за нас, но и за целия Балкански регион. Всички ние знаем какво означава диверсификацията и какви ползи носи тя. Усилията ни са да направим, така че България да бъде независима по отношение на своите доставки, сигурност и тогава ще има конкуренти цени и икономика, поясни енергийният министър.
"Ние желаем да развиваме пазара на природен газ и България ще бъде един партньор в областта на търговията с природен газ от различни източници и различни маршрути", заяви енергийният министър.
Теменужка Петкова се похвали, че до края на настоящата година ще имаме платформа за търговия на природен газ.
По думите й, България осъзнава смисъла на диверсификацията като основен приоритет на източниците и маршрути на доставката на природен газ. Петкова отчете няколко основни проекта, по които се работи много целенасочено през последни четири години.
Първият най-важен и ключов проект за Югоизточна Европа е изграждането на интерконектора Гърция-България - проект, който ще даде енергийна сигурност не само за България, но и за целия регион.
"Интерконекторът Гърция-България се намира в своята решителна и заключителна фаза. През месец май предстои да бъдат избрани компаниите, които ще имат отговорността и честта да реализират проекта", заяви Петкова и похвали работата на българското правителство за реализирането на проекта.
Тя е сигурна, че "интерконекторът е необратим процес и проект, който ще стане факт така, както сме го поели като ангажимент пред българските граждани и европейските партньори". Друг много важен проект е изграждането на междусистемната връзка между България и Сърбия.
Следващият важен проект, според енергийния министър, който ще има значение за развитие на енергийния пазар, е участието на България в изграждането на терминала за втечнен природен газ "Александруполис". С него България ще има възможност да доставя втечнен газ от различни други източници - САЩ, Катар, Алжир и други.
Теменужка Петкова посочи, че през втората половина на 2019 г. трябва да има окончателно инвестиционна решение за реализирането на проекта за доставка за втечнен газ от различни държави. "Реализирайки всички енергийни проекти, ние смятаме, че това е една добра база и реализиране на една по-мащабна концепция - газоразпределителен център на територията на България", коментира енергийният министър.
По думите на Петкова, ако се реализират всички други енергийни връзки с другите страни, това означава, ще се създаде предпоставка страната ни да стане средище на потоците от газ както от север, така и от юг.
GolaVoda
на 18.05.2019 в 12:53:46 #5майко каква независимост ще получим от фанариотите тази дума знаете ли я .......фанариот???
Comon Sense
на 30.04.2019 в 11:18:29 #4Кой така раболепно целува ръката на министърката? Ще да е някой бизнесмен/инвеститор дето очаква да гушне някое енергийно проектче. И никога, никой няма да ни каже кой какво спира в енергетиката и кой какви поръчки изпълнява, така както никой не коментира или разследва публикуваните емайли на Хилари, които разкриха голям интерес към Белене и неговото спиране и как един външен министър активно информираше заинтересована страна, а може би и активно работеше за това решение. Като награда после влезе в международната политика. Игрите са големи и няма кой да защитава интересите на България и българския народ - няма български политици, има български продажници.
psp_11
на 29.04.2019 в 19:58:40 #3....тогава ще има конкуренти цени.... =========== Конкуренция може да има на пазар над 60 млрд. куб. м на година, защото посредниците (сега търцовците) ще могат да работят с марж - 2-5 ст/Мватч. А при пазар от 2,8 млрд. при около 300 търговци 2-5 стотинки може да заработиш 20-30 лв. на ден..
friend
на 29.04.2019 в 19:44:01 #2Ето сега е моментът, в който другарката Петкова да обясни, защо Русия построи Турски поток по дъното на морето, а ние не можем да направим една интерконекторна връзка, която всъщност е един обикновен байпас, който може да бъде построен за няколко месеца. Кой ни пречеше да го направим?
coco7
на 29.04.2019 в 19:10:48 #1Ниските цени на нефт и газ в света, включително и в България се дължат в момента на една държава - САЩ. Без САЩ те щяха да бъдат поне двойни. Русия и ОПЕК щяха да ни изнудват колкото си искат.