Президентът Плевнелиев сезира Конституционния съд по решението на парламента за провеждане на референдум, иницииран от "Шоуто на Слави".
Държавният глава иска КС да се произнесе за съответствие с Конституцията по три от въпросите (2, 4 и 6), като ги обяви за противоконституционни:
- да може да се гласува и дистанционно по електронен път при произвеждане на изборите и референдумите,
- броят на народните представители да бъде намален на 120 и
- директорите на областните дирекции на Министерството на вътрешните работи и началниците на районните управления в областните дирекции на Министерството на вътрешните работи да се избират с мажоритарна избирателна система с абсолютно мнозинство в два тура.
Президентът специално обръща внимание, че въпросният референдум по закон трябва да се проведе заедно с президентските избори тази есен, като с това вероятно иска по-висока експедитивност от страна на Конституционния съд.
В съобщението, разпространено от Дондуков 2 се изтъква, че държавният глава винаги е подкрепял активното гражданско общество и е застъпвал разбирането, че провеждането на референдуми по важни и принципни въпроси ще засили доверието на гражданите в политическата система и институциите.
Този най-мощен инструмент на пряката демокрация може да направи политическата среда в страната по-устойчива и стабилна. Това обаче не може да бъде постигнато, ако пряката и представителната демокрация не се реализират при зачитане на конституционните принципи, какъвто безспорно е принципът за върховенство на правото, заявява президентът.
„Принципът за върховенството на правото, който е един от трите стълба на Съвета на Европа заедно с демокрацията и правата на човека, се прилага към референдумите така, както към всяка друга област. Принципът за суверенитета на народа позволява на последния да взема решения единствено съобразно закона“, подчертава държавният глава.
Той припомня, че Седмото Велико народно събрание определя, че нова Конституция, както и най-важните промени в действащата, могат да бъдат приемани от Велико народно събрание. Според президента не бива да се допуска заобикаляне на този текст от Конституцията чрез възможността всяко едно народно събрание, с обикновено мнозинство, да приема решения за допитване на народа по въпроси, които се отнасят към формата на държавно устройство и управление.
В конкретните си мотиви по цитираните 3 въпроса държавният глава отбелазва:
По въпрос 2 - Народното събрание е колективен орган и се състои от 240 народни представители. Промяната на твърдо установения брой на членовете на парламента според практиката на Конституционния съд е въпрос от компетентността на Велико народно събрание (чл. 158, т. 3 от КРБ) и се отнася до промяна във формата на държавно управление. Такива промени не са в правомощията на обикновено Народно събрание“.
Освен изменение във формата на държавно управление, промяната на броя на народните представители засяга представителния характер на парламентарната институция и не е в съответствие с принципа на политическия плурализъм (чл. 11, ал. 1 от Конституцията).
Парламентът в своята цялост представлява народа, като в него намират израз разнообразните и противоречиви интереси на гражданското общество. Съвместното функциониране и неизбежното взаимодействие на "мнозинството" и "малцинството" в парламента има мощен интегриращ ефект по отношение на гражданското общество.
По въпрос 4 - Приемането на Решение от Народното събрание за повторно произвеждане на национален референдум по същия въпрос, по който суверенът се е произнесъл няколко месеца преди това, противоречи на същността и целите на пряката демокрация. Парламентът е приел нормативен акт, с който вече е изпълнил волята на българските граждани, гласували за въвеждането на електронното дистанционно гласуване. В изпълнение на задължението си да разгледа предложението - предмет на референдума, след като са се произнесли почти 40 на сто от гражданите с избирателни права, Народното събрание въведе правила за този вид гласуване.
По въпрос 6 - Смятам, че допускането на произвеждане на избори при прилагане на мажоритарна избирателна система с абсолютно мнозинство в два тура за полицейски служители (директори на областните дирекции на Министерството на вътрешните работи и началници на районните управления в областните дирекции на Министерството на вътрешните работи) е в нарушение на Закона за прякото участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление, защото въпрос, който е от компетентността на изпълнителната власт (Министерския съвет) и ръководената от нея администрация, не е допустимо да бъде подлаган на национален референдум.
Припомняме, инициативният комитет около шоумена Слави Трифонов събра и внесе в Народното събрание 673 481 подписа с искане за провеждане на референдум по 6 въпроса.
Заявката за провеждане на референдум предизвика не само бурни дебати в парламентарна зала, но и предупреждението на държавния глава, че част от въпросите са оспорими от гледна точка на Конституцията. Такова мнение изрази и правосъдният министър Екатерина Захариева.
Ето и формулировката на въпросите от референдума на Слави:
- Подкрепяте ли народните представители да се избират с мажоритарна избирателна система с абсолютно мнозинство в два тура?
- Подкрепяте ли броят на народните представители да бъде намален на 120?
- Подкрепяте ли въвеждането на задължително гласуване на изборите и референдумите?
- Подкрепяте ли да може да се гласува и дистанционно по електронен път при произвеждане на изборите и референдумите?
- Подкрепяте ли годишната държавна субсидия, отпускана за финансиране на политическите партии и коалициите, да бъде един лев за един получен действителен глас на последните парламентарни избори?
- Подкрепяте ли директорите на областните дирекции на Министерството на вътрешните работи и началниците на районните управления в областните дирекции на Министерството на вътрешните работи да се избират с мажоритарна избирателна система с абсолютно мнозинство в два тура?
hmmm
на 28.05.2016 в 00:17:57 #10Прави се референдум-народа решава=ако е нужно свикване на ВНСъбрание за да се приложи искането на народа се свиква такова. А продажникът плевню казва това: "Така сме си писали законите, че да обслужват нас. България няма суверенитет и съответно няма суверен, ако не ви харесва терминал 2 и да ви няма." - Росен Плевела познат още като Паразита, познат още като сектрения хомослуга на евроатлантическите колонизатори. Deleter дилетантът си ти, освен че си продажен тролстващ идиот от фондациийките около продажният палячо заемащ поста президент. Научи какво е суверен първо и кой на кого го дава, и тогава се опитвай да се изказваш пак предателски!
Q99
на 27.05.2016 в 22:43:13 #9Плевнята е просто подлога, която работи за чужди интереси. Ако някога Народа отново се пребори за властта - тоя ще е от първите обесени по дърветата!
polstena
на 27.05.2016 в 22:40:10 #8Плевня тъпо парче си
Q99
на 27.05.2016 в 22:25:58 #7" се свиква Велико народно събрание, което ги решава в съответствие с волята на народа, която ти толкова искаш да бъде чута." Абе ти разбираш ли какво пишеш? Значи не можело народа да решава нещо, а това трябвало пак да го направят определени единици. Ами нали затова реве народа, че нищо не се съгласува с него. И съответно се иска Референдум!
Deleter
на 27.05.2016 в 20:15:39 #6Професор_10 мисли, преди да пишеш. В Конституцията пише, че въпросите за формата на управление и държавно устройство са от компетенцията на Велико народно събрание. По тази причина ОНС не може да се допитва чрез референдум до народа, защото така изземва конпетенции, които Конституцията, като основен закон, не му е предоставила. Законният начин е следният: ако има обществена готовност, ангажираност и желание за промяна на броя народни представители в Народното събрание, промяна на модела на управление от парламентарен на президентски и други важни и основополагащи въпроси за българската държава, се свиква Велико народно събрание, което ги решава в съответствие с волята на народа, която ти толкова искаш да бъде чута. Обаче с подобни аматьорски скалъпени и недомислени референдуми нищо не се постига. Кой е юристът, консултирал Слави и екипа му относно този референдум? Изобщо имал ли е такъв по време на дискусиите за референдума? Цялата работа ми прилича на надраскани върху намачкана хартия въпросчета по време на пиянски запой на пенсионери в селската кръчма. Абсолютна дилетантщина!
Q99
на 27.05.2016 в 19:48:32 #5В общи линии напъни на управляващите да скапят референдума с разни цигански трикове. Народът е този, който е в правото си да иска промяна на Конституцията.
Професор_10
на 27.05.2016 в 19:22:17 #4АЛОООООО! По-голяма глупост не само не съм чувал, но и не съществува! Несъм чел оригинала на президентското запитване, но логиката на въпросите ро думите на президента в тази статия е: "да не питаме народа какво иска, защото и Конституцията и парламентът" знаят по-добре какво му трябва"! АЛОООООО! В принципите на световната демокрация само правото на едно нещо СТОИ НАД всичко (и над конституция, и над народно събрание, и над Велико народно събрание) - и това са правото- и решенията на РЕФЕРЕНДУМА! И ако народът РЕШИ ДИРЕКТНО да промени конституцията или органите за управление и законодателна власт - това решение стои НАД всичко. Нито президент, нито Коституция, нито Народно Събрание нямат върховенство над това право! Но именно от това ги е страх в България - да не започва народът да казва и "заповядва" ДИРЕКТНО какво иска!!!!
MyH4o
на 27.05.2016 в 18:12:27 #3Докога тоя неадекватен плазмодий ще позори България
dian-tiholov
на 27.05.2016 в 17:56:10 #2Добре го е измислил Слави тоя референдум,даже може и с 60 депутати(педераси) да караме щ
didok
на 27.05.2016 в 16:55:28 #1batnasko на 27.05.2016 в 15:43:52 #1 Мъжът на първата дама.............. =================================== По-скоро това е "първата дама" - Росалинда.