Трима депутати сблъскаха гледните си точки по темата за избора на Венета Марковска за конституционен съдия, който вчера беше бламиран от президента Росен Плевнелиев. В ефира на bTV темата обсъдиха Янаки Стоилов от БСП, независимият Тодор Великов и представителят на Синята коалиция Веселин Методиев.

Защо прокуратурата не е представила на парламента информацията за разследванията, които се водят за съдия Венета Марковска. Това е въпросът, който трябва да се постави, заяви депутатът Янаки Стоилов от БСП. Той бе категоричен, че тази информация не е изникнала в последния момент.

„Ясно беше от началото че кандидатурата е проблемна, още в правната комисия стана ясно, че има информация, която създава проблеми и трябва да бъде проверена. Наистина е основателен въпросът защо тези разследвания, които се водят, се появиха едва в последното действие", изтъкна Стоилов. Според него е било редно преди гласуването на кандидатурата й за конституционен съдия в Народното събрание (НС), тази информация да бъде представена.

Действието на президента е обществено оправдано, защото той изигра някакво действие в ролята на резервно колело, след като всички други механизми не проработиха, отбеляза червеният депутат. Но от конституционна гледна точка възникват няколко въпроса - тъй като клетвата изисква присъствието на тези четири висши длъжностни лица - след година или две всяка една от тези институции може да блокира действията на другите с пасивното си действие, предупреди Стоилов.

Ръководството на БСП има позиция да не се ангажираме с тази кандидатура, съобщи още червеният депутат. На въпрос защо тогава една четвърт от депутатите от БСП са я подкрепили, той отговори: „Само мога да изразя съжаление за това".

Големият проблем е че изглежда в съдебната власт има действия, които са от политическата повърхност - има много достойни хора, но има и такива които в моменти извършват някакви поръчки, смята народният представител от БСП. "Трябва да се поеме политическа отговорност", категоричен бе Янаки Стоилов.

„В момента става един прецедент в България, една конституционна криза", заяви независимият депутат Тодор Великов. „Аз не съм вносител , аз не познавам тази жена, аз защитавам решението на НС", посочи още Великов. Той заяви, че е бил шокиран от поведението на президента и предупреди, че се появява прецедент, тъй като „утре всеки един от четиримата може каже: „Този кандидат не ми харесва".

Във връзка с предупреждението от Европейската комисия (ЕК) по случая „Марковска", Великов попита: „Коя Европейска комисия?" и обясни, че тук става дума за един европейски чиновник, който не е оторизиран.
Ако за г-жа Марковска излязат данни, аз ще бъде първият, който ще оттегли подкрепата си. А какво излезе - една клевета, аз съм виждал клевети за много хора, ако се окаже това клевета - кой ще излезе виновен?", попита независимият депутат.
„Това е конституционен гаф, не може така да постъпваш и да налагаш решение на НС", категоричен бе Тодор Великов и допълни: „Аз не защитавам човека, защитавам правата на депутатите и Народното събрание". Според него тази грешка може да се поправи само по един начин - „Да извикаме Марковска, да й се извиним и да положи този човек клетва".

Кой е виновен за този срам, който бере България, кой ръководи мнозинството в българския парламент, което послушно е гласувало за един конституционен съдия - отговорът е един - Борисов, заяви от своя страна Веселин Методиев от Синята коалиция.

Тройната коалиция - ГЕРБ, ДПС и крилото на Първанов в БСП - тази коалиция не трябва да има бъдеще - това е политическата оценка на президента от вчера, смята още Методиев. Според него, ако Борисов не е посочил Марковска, то някой друг го е направил и го е подвел. „Аз мисля, че в ГЕРБ без знанието на Борисов е изключено всички да гласуват еднозначно", изтъкна още народният представител от Синята коалиция.

Тук се включи Янаки Стилов, който посочи, че това, което е по-важно за бъдещето е да не се допусне българското общество да се подовежда по такива действия. Според него сега се смята, че някой в България е излязъл от ситуацията, но това не е така, защото само при едно обстоятелство управляващите коригират своите действие - или силен вътрешен натиск от обществото или натиск от ЕК.

„Трябва да си върнете дипломата за юрист, защото разсъждаваме за действията на президента", прекъсна го независимият депутат Тодор Великов. „Това е абсолютно режисирана постановка. Никога конституционни съдии не са се заклевали поотделно, а Марковска е оставена последна да се закълне", изтъкна той. Тя поиска морално някой да я подкрепи и каза: „След като се закълна, ще си подам оставка", искаше да спази процедурата, разказа още Великов.

Тримата народни представители продължиха един през друг да защитават тезите си, но в заключение всеки каза с едно изречение какво според него трябва да се направи от тук нататък.
„ГЕРБ би трябвало да сложат точка и да назначат процедура за нов конституционен съдия", посочи депутатът от БСП Янаки Стоилов.
„Трябва да се насрочи нова дата, в която г-жа Марковска да положи клетва", категоричен бе независимият Тодор Великов.
През 1992 г. Народното събрание със свое решение елиминира друго свое решение, питан е тогава Конституционният съд по казуса и тогава той казва, че може, припомни от своя страна народният представител от Синята коалиция Веселин Методиев, с което вероятно искаше да посочи, че това е логичното действие и по настоящия казус.