Политолозите Кольо Колев и Димитър Ганев отчетоха започването на "Новата студена война". Пред БТВ, те коментираха шпионския скандал с отравянето на Сергей Скрипал, който доведе до експулсирането на руски дипломати по цял свят.
Смятат, че решението на премиера Борисов да привика българския посланик в Руската федерация Бойко Коцев е добър ход. "От една страна се солидаризираме, от друга не гоним дипломати", коментира Кольо Колев.
"Самата тази сценка с експулсирането на посланиците изглежда безумна. Обществеността не е получила нито едно потвърждение, че това идва от Русия. Тереза Мей била казала", обясни Колев.
"Живеем в момента с най-ниската точка на отношенията между Запада и Русия от Кубинската криза насам. В последните четири години светът се движи към повишаване на напрежението и хората не си дават сметка колко сме близо до реален конфликт", обясни Димитър Ганев.
Той коментира, че светът се намира в много ясен преход от еднополюсен към многополюсен. "Когато минаваме от един световен ред на друг, това минава през война", добави Ганев.
"Отзоваването на посланика ни за консултации на езика на дипломацията е най-слабият начин за отговор на една ситуация. Отзоваване се прилага обикновено като има търкания между две страни. Това е очевидно недостатъчна мярка предвид отговора на основните ни съюзници в ЕС и НАТО. Предстои да видим дали ще последва нещо по-сериозно. Засега България фигурира в международните новини като страна, която не реагира на това, което голяма част от страните-членки на ЕС и НАТО признават за държавен тероризъм от страна на Русия", коментира пред НоваТВ Стефан Тафров, бивш зам.-министър на външните работи.
"Това, че най-вероятният извършител на тази атака е Русия се споделя от огромно мнозинство от членовете на ЕС и НАТО. Страните, които споделят този анализ на фактите, представляват 450 милиона от 500-те милиона граждани на ЕС. Там за моя изненада се оказаха и страни, които не очаквах да реагират по този начин, а именно Унгария и Италия. Македония също реагира, гонейки един дипломат", коментира Тафров.
"В момента в ЕС стават много дълбоки промени. Голямата опасност е България да изпадне от центъра на европейската интеграция. С подобно колебливо поведение в един такъв важен момент ние буквално не обслужваме националните си интереси. Трябва да вземем принципна позиция", смята бившият зам.-министър.
"Трябва да има някаква мярка в собственото безсилие и невъзможност да защитиш територията си. Мисля, че този натиск, който се оказва системно, върху ЕС и други партньори на Великобритания, трябва да се ограничи в рамките на разумното. В британските медии България беше сложена в държавите, които ще изгонят дипломати. Това е нецивилизовано и не смятам, че ЕС трябва да взима най-пошлите черти на Варшавския договор", коментира бившият вътрешен министър Румен Петков.
Той коментира поведението на Великобритания с еманация на българската поговорка "Някой ми изцапа гащите".
"Факт е, че до Солсбъри има британска лаборатория, която произвежда нервнопаралитични отровни вещества. Русия може да го е измислила, но го произвеждат редица държави. Вече веднъж британски премиер излъга по най-циничния начин света, като каза, че Ирак произвежда ядрени оръжия, дайте да я атакуваме, за да ги лишим от възможността да станат заплаха за света. След това същият този премиер с половин уста се извини", допълни Петков.
"България трябва да престане да бъде "барабар Петко с мъжете". Самият ЕС трябва да осъзнае какви са му потребностите. Ако ще имаме такива ръководители като Юнкер, които имат неадекватно поведение, и това се видя във Варна, трябва да се замислим дали самото ръководство на ЕС не ерозира европейските ценности", добави Румен Петков.
Припомняме, нападението над Скрипал предизвика дипломатичен скандал межу Русия и Великобритания. Британският премиер Тереза Мей заяви, че вижда Русия виновна за отравянето, а външният министър на Великобритания Борис Джонсън заподозря самия руски президент Владимир Путин като поръчител на нападението.
Припомняме, Европейската комисия ще представи днес план за действия за създаване на "военен Шенген". За целта се предвижда кофинансиране на десетина транснационални коридора.
Трябва да сме сигурни, че необходимите инфраструктури са налице, че тунелите са използваеми, че пътищата са достатъчно широки, че мостовете могат да издържат на теглото на транспортираната техника, каза дипломатически източник. Това е отговорът на ЕК на военната експанзия на Русия.
luben-pandev
на 29.03.2018 в 00:40:11 #8Северен путок няма да има. Меркел ще падне от власт ако натисне още малко. Коалиционните и патньори са против. Нито една от останалите държави по трасето не е дала съгласие. Ще вкарат Путиния в разходи и ще забравят. Съмнявам се и в Турския путок. Американците са обещали на Ердо петрола и газта от Залива и Сирия да мине през Турция. Ердо затуй смени тона.
luben-pandev
на 29.03.2018 в 00:32:28 #7Че кое и е лошото на студената война? От нея се страхуват само тия които ги е страх, че ще попаднат във фризера. А това са рашките и рашкофилите. Затуй те заливат медиите със страха си от студената война. Студената война е полезен инструмент за изчистване на заразяването с враждеби бацили след недомисленото отпускане на санитарния контрол. Случаят Скрипал няма отношение към началото на Втората студена война. Той е само предтекст за обявяването и. Можеше и друг повод . А тя щеше да бъде обявена и без това. Дори се случва късно. Путин и рашкофилците му прекалено дълго мърсиха света. Сега - във фризера докато оздравеят. Ако оздравеят. Плашещите със студенаа война хленчат, защото ги чака сибир. Там ще разберат колко ценно е топлото на Запад, но ще им замръзнат акетата.
halo
на 28.03.2018 в 16:46:34 #61abv1 на 28.03.2018 в 09:45:16 ====================================== Куку, не заблуждавай съфорумниците, ододбрени са 31 км, НО без съгласие на останалите.. ======================================================================== batnasko на 28.03.2018 в 10:17:46 ================== Батпеде*раско, сигурен ли си? Да подпитам леко и елегантно другия ти ник?
koev
на 28.03.2018 в 11:39:58 #5Светът е на косъм от трета световна война . Както през първата и втората световни войни . Бритън тика Европа срещу Русия . А тя с ЮСА ще финансират и ще влязат в обиколката за овации . За разлика от първите две световни войни , третата ще е последната за целия свят . Европа трябва да се събуди и намери сили в себе си да предотврати самоунищожението на целия свят .
Кастело Белведере
на 28.03.2018 в 11:00:01 #4Да почака малко преди да почне. Трябва да се отървем първо от стопроцентовата руска зависимоист на газ и нефт, пък тогава да почва. Поне този път ще сме от правилната страна с европейския свят, а не в изостаналия евразийски лагер.
Bobby_gBG
на 28.03.2018 в 10:12:40 #3"В момента в ЕС стават много дълбоки промени. Голямата опасност е България да изпадне от центъра на европейската интеграция. С подобно колебливо поведение в един такъв важен момент ние буквално не обслужваме националните си интереси. Трябва да вземем принципна позиция", смята бившият зам.-министър." --------------------- Тоя може ли да се гръмне? Цялата новина за отравянето е пълен fake news, и реакцията на Бат Бойко е една от малкото адекватни в Европа.
1abv1
на 28.03.2018 в 09:45:16 #2Много странна ще е тази студена война. В следващият момент Германия е одобрила строежа на Северен Поток 2.
psp_11
на 28.03.2018 в 09:27:14 #1На 5 март 1946 година, Уинстън Чърчил изнася в Уестминстърския колеж във Фултън, щата Мисури, лекция, която впоследствие смята за своето най-важно публично изказване. Наричат я Фултънската реч, а също и началото на “студената война".. На 5 март 2018 год започна историята с покушението на руски двоен агент от Тереза Мей..