Парламентът обсъди на второ четене промени в закона за отбраната и въоръжените сили на България, които предвиждат премахване на наборната военна служба от 1 януари 2008 г., предаде БНР. 

В Административно-наказателните разпоредби на закона се предвижда да се отменят нормите за налагане на принудителни административни мерки спрямо наборници, нарушили задълженията си във връзка с военния отчет.

С оглед премахване на наборната военна служба и с цел създаване на по-добри възможности за попълване на подразделенията с кадрови войници се предлага повишаване на пределната възраст за приемане на кадрова военна служба на войниците - от 30 на 32 години.

Очаква се, че по този начин ще се разшири кръгът от лицата, подлежащи на приемане като кадрови войници. Същевременно се предлага да се повиши с една година пределната възраст за кадрова военна служба на войниците - от 48 на 49 години.

В законопроекта се предвижда възлагане на министъра на отбраната ръководството на дейността по осигуряване на авиационна безопасност и летателна годност на военните въздухоплавателни средства.
Изрично се делегира компетентност на министъра на отбраната да издаде подзаконов нормативен акт - наредба, в който да се определят условията и редът за осигуряване на авиационната безопасност и летателната годност на военните въздухоплавателни средства.

Предлага се и кадровите военнослужещи без тяхно съгласие да не бъдат извън страната за участие в мисии общо за период по-дълъг от 6 месеца, независимо в колко отделни мисии могат да участват през този период.

Предвидени са изменения във връзка с функциите на служба "Сигурност - ВП и ВКР", както и на нормите, свързани със заплащане на допълнително възнаграждение и предоставяне на безплатна храна при служба и дейности в условия, вредни за здравето.

Предлагат се и нови текстове, предвиждащи към висшите военни училища да могат да се създават професионални колежи, които да осъществяват професионално обучение с придобиване на четвърта степен на професионална квалификация.

Предвижда се правилниците за устройството и дейността на професионалните колежи да се утвърждават от министъра на отбраната по предложение на началниците на висшите военни училища, а държавните образователни изисквания, специалностите, учебните планове и програми, и списъците за държавния план-прием на обучаемите - от министъра на отбраната съгласувано с министъра на образованието и науката.