Парламентарната група на "Продължаваме промяната" е входирала няколко групи предложения за промени в Изборния кодекс между първо и второ четене в Народното събрание.

Първата група предложения предвижда да се отхвърлят всички текстове в полза на смесения вот, съобщават от партията, като обясняват, че с това потвърждава позицията си за гласуване само с машини в секциите с повече от 300 избиратели.

Втората група предложения предвижда въвеждане на гаранции, че няма да се провежда хибридно гласуване, като същевременно да се даде възможност за гласуване с хартиена бюлетина в специално създадени секции във всяко населено място, но без резултатите от двата вида вот да бъдат обединявани в общ протокол, за да се избегнат допълнителни грешки. Предвижда се също декларациите за гласуване с хартиена бюлетина да се попълват на място, за да се избегне рискът от предварителни манипулации.

Без тайно гласуване: На следващите избори гласуваме и с хартия, и с машина

Без тайно гласуване: На следващите избори гласуваме и с хартия, и с машина

Народните представители гласуваха със 125 гласа "за", 100 "против" , въздържали се нямаше

ПП предлага и да се уточнят правилата за гласуване в изборните помещения, за да се ограничи контролираният вот. От партията посочват още, че законът предвижда с хартиена бюлетина да се гласува в кабина, като уточняват, че кабината трябва да гарантира тайната на вота и в същото време да предотврати потенциална външна намеса в свободната воля на избирателя.

Друга част от предложенията на "Продължаваме промяната" са насочени към подобряване на изборния процес и гарантиране на честността на вота. Те са свързани с регистрацията на кандидатите за народни представители, избирателните списъци, броя на мандатите, преференциалния вот, възнагражденията на членовете на СИК и др.

От ПП заявяват, че при гласуването с хартиени бюлетини многократно са отчитани високи проценти на сгрешени протоколи, като на отделни места те надхвърлят 90%. "На парламентарните избори през март 2017 г., проведени изцяло с хартиени бюлетини, са отчетени 169 009 недействителни бюлетини и над 15 000 преправени протоколи. На парламентарните избори със смесено гласуване през април 2021 г. недействителните бюлетини са 86 527. На парламентарния вот през ноември 2021 г., проведен предимно с машинно гласуване, има едва 11 315 недействителни бюлетини", конкретизират от партията.

Петков прикачи БСП към статуквото, но не се отрече от тях

Петков прикачи БСП към статуквото, но не се отрече от тях

Коалиция за фалшификация на вота се е формирала между ГЕРБ, ДПС и БСП, по думите му

Според "Продължаваме промяната" освен това смесеното гласуване увеличава разходите за провеждането на вота, затруднява работата на секционните и регионалните избирателни комисии и поражда недоверие у хората в изборния процес в България.

От ПП уверяват, че ако бъдат приети, предложенията им ще гарантират правата на гражданите и ще върнат доверието им в изборните резултати.