Комисията по конституционни и правни въпроси в Народното събрание прие на второ четене общ законопроект за изменение и допълнение на Административнопроцесуалния кодекс (АПК). В него са обединени три законодателни инициативи - на Министерския съвет, на парламентарната група на ГЕРБ-СДС и на "Има такъв народ".

Окончателното гласуване на текстовете предстои в пленарната зала.

Сред основните промени е предложението за удължаване на сроковете за обжалване при мълчалив отказ от страна на администрацията, както и въвеждането на института на мълчаливото съгласие в случаите, когато вече има влязло в сила съдебно решение. Законопроектът също така предвижда уредена отговорност на държавата и държавните служители при причиняване на вреди вследствие на незаконосъобразни административни действия.

В предложенията на Министерския съвет се акцентира върху дигитализацията на административния процес - разширява се обхватът на електронното съобщаване и призоваване от съдилищата и администрацията, както и възможността за подаване на документи в електронна форма от граждани, юридически лица, адвокати, нотариуси и институции. Целта е ускоряване на административните производства и повишаване на тяхната ефективност.

Допълнително в законопроекта се предвиждат промени в правомощията на прокуратурата в административните производства, като детайлите ще бъдат обсъдени при гласуването в пленарна зала.

КПК е направила само три искания за използване на СРС за цялата 2024 г.

КПК е направила само три искания за използване на СРС за цялата 2024 г.

"Не мога да си обясня как с толкова малко използвани СРС се води ефективна борба с корупцията", коментира шефът на парламентарната комисия за контрол над службите Атанас Атанасов