Не можеш да жертваш българската идентичност в името на бизнес отношения. Политиците, които предадат българската кауза в Северна Македония, се обричат на политическо самоубийство. Това заяви за БГНЕС проф. Кирил Топалов, член на Междуведомствената комисия по исторически и образователни въпроси.

По негови думи РСМ е последният бастион на титовизма. Той подчерта, че страната е зависима от Сърбия и продължава да се отгражда от България, като на практика няма комуникации между Скопие и София. Българската ръка обаче оставала протегната.

Топалов посочи, че бизнес отношенията между две съседни държави са нещо желано и позитивно и България неведнъж е правила опити да развива такива отношение с РСМ. Според него без такива връзки две съседни държави са обречени на непознаване и враждебност. Бизнес отношенията обаче се нуждаели от инфраструктура, а със Скопие ние нямаме такава. Като пример професорът посочи липсващата жп линия, която да свързва двете държави.

"Преди 20 години, когато отношенията ни бяха по-добри, започна уж да се изгражда жп линия от Скопие към нашата граница, но тя нелепо спря и върху набелязаното трасе сега расте трева и коприва. Жп линия сега има само от нашата страна. Македония има магистрали към Сърбия, Гърция и Албания, докато пътят от нашата граница до Скопие наподобява пътя за Своге от средата на 50-те години на миналия век. По днешните стандарти път фактически няма. Това демонстративно отграждане от България продължава. Очевидно е, че тази държава не желае да има комуникации с нас. Затова развиването на бизнес ще бъде изключително трудно. Първо трябва да се положат усилия да се изградят стабилни пътни връзки между двете държави", подчерта проф. Топалов.

Той е на мнение, че желанието да се развива бизнес, е чудесно. То обаче не може да измести някои други въпроси от изключително важно значение, които стоят между нашите две държави. Става дума за езика на омразата спрямо България, който продължава вече 80 години, поясни историкът и допълни, че за съжаление понякога създаването на идентичност на един народ минава през изграждане на омраза към съседния - в нашия случай - най-близък, роднински народ, с който до 1944 г. сме били едно.

Проф. Топалов за РС. Македония: ЕС иска да приеме държава, която води хората по стъпките на Тито

Проф. Топалов за РС. Македония: ЕС иска да приеме държава, която води хората по стъпките на Тито

Те са македонци регионално, но етнически са българи

Той подчерта, че РС Македония е един от последните останали бастиони на идеологията на Тито. По негови думи Сърбия и РСМ са последните остатъци от Титова Югославия, изграждана чрез омраза към съседите си.

"Вината не е на България, а на комунистическата партия и Георги Димитров. Той продаде Македония на Тито, а Коминтернът създаде тази хипотеза за "македонска нация и държава", уточни проф. Топалов.

По негови думи Коминтернът е работил "с пълна енергия" за създаването на тази държава на антибългарска основа. Още през 1934 г. той излиза с резолюция, според която на мястото на България трябва да се появят три нации и съответно три държави - Добруджа, Тракия и Македония. Т.е. България трябва да спре да съществува - името да се изличи от географската карта.

"Ако тази резолюция беше изпълнена в нейната цялост, днес щяхме да имаме държава Добруджа с добруджански език, държава Тракия с тракийски, така, както имаме държава Македония с македонски. Ние тъгуваме, че успяха да откъснат тази изконна българска земя от майка България, но, изглежда, трябва да се радваме, че успяха само в това, а не премахнаха въобще България от картата на Европа", изтъкна историкът.

Той припомни, че българите, които са защитавали българския характер на Македония в Югославия, са били подложени на чудовищен терор - убивани, изнасилвани, горени живи, изтезавани.

Професорът подчерта, че днешният скопски политически и "интелектуален" елит остава наследник на традициите на Титова Македония и Югославия.

Той бе категоричен, че Македония не е самостоятелна държава - тя била зависима от Сърбия и всяка нейна стъпка се диктувала от Белград. Трябва да търсим по-дълбоко корените на проблемите и да не храним много оптимистични надежди, че лесно ще се справим с антибългаризма там, предупреди Топалов.

Буяр Османи: България може още 200 пъти да спре РСМ по пътя й към Европа

Буяр Османи: България може още 200 пъти да спре РСМ по пътя й към Европа

Очаква незабавни разговори

Той обвини политиците в нашата югозападна съседка, че използват България като извинение за нежеланието си да се реформират и да спазват европейските ценности.

"Македонската власт и двете основи партии - СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, симулират пред обществото си желание за влизане в ЕС и използват България като алиби, че уж София спира европейската им интеграция. РСМ никога няма да влезе в ЕС преди Сърбия. Белград няма да я пусне. Една друга велика сила стои зад това спиране на Македония и Сърбия. Ние трябва да защитим нашата история, докарани сме до ръба, иначе нашата историческа идентичност ще пропадне", отбеляза Топалов.

Той бе категоричен, че България никога не трябва да се отказва от своята идентичност в името на изграждането на някакви малко по-добри бизнес отношения с РС Македония.

Топалов посочи, че София иска много малко от Скопие - РСМ да спазва Договора за приятелство и добросъседство от 2017 г., където е записано, че сме имали обща история.

"Това означава, че до 1944 г. година сме били един народ с един език - български народ с български език. След това създадоха тази сръбско-македонско-диалектно-българска мешавица, която наричат македонски език. От там насам да си наричат езика, както си искат. Но наше право е да го признаем като такъв или не. Ние искаме много малко от тях, те нищо не са готови да отстъпят, дори не спазват договора", възмути се историкът.

По негови думи членовете на Смесената комисия по образователни и исторически въпроси от македонска страна са едни добре обучени фалшификатори на историята, които много добре познават историческите факти и изворите, но не желаят да се съобразяват с тях. От там произтичали и трудностите в работата на комисията.

Евроинтеграцията на РСМ не зависи от срок, а от резултат, отсече Радев

Евроинтеграцията на РСМ не зависи от срок, а от резултат, отсече Радев

Проблемът надхвърля представите за исторически спор между две съседни държави

Топалов заяви, че наскоро председателят на македонската академия на науките Люпчо Коцарев е излязъл с "потресаващо изявление", с което фактически е предизвиквал политически и България, и Гърция.

"Той каза, че в Македония са създадени македонската азбука и македонският език, че Климент и Наум Охридски са създали македонската духовност и книжовност и после са я дали на целия славянски свят, че македонски език се говори в цяла Македония - Егейска, Пиринска и Вардарска. Това е политически иредентизъм. Това означава, че утре те могат да имат претенции към Пиринска и Егейска Македония", предупреди той.

За него е страшно, че подобни неверни неща се говорят на най-високо равнище в научните кръгове на нашата югозападна съседка. Подобно мислене говорело и за трудното преодоляване на натрупаните проблеми.

По негови думи в РСМ няма свободни медии - много рядко българско интервю може да пробие там, а ако пробие, то е цензурирано.

Той подчерта, че български медии не проникват в Македония, а така контакти не се създават. Те се създавали чрез взаимно културно проникване и опознаване.

Петър Стоянович: Северна Македония е случайно създадена държава, нация и език

Петър Стоянович: Северна Македония е случайно създадена държава, нация и език

Българския политически елит да има единна позиция към Македония, настоява историкът

"Който предаде македонската кауза - политик, министър, президент, той ще се самоубие политически, защото освен всичко друго ние, потомците на някогашните македонски бежанци, сме почти една трета от българското население. Не е така лесно да жертваш идентичността в името на това да развиваш бизнес", изтъкна проф. Топалов.

Той смята, че българската позиция спрямо РСМ през 2022 г. трябва да бъде такава, каквато е била винаги - отворена за диалог, отворена за бизнес отношения, отворена и с желание да помогнем на тази наша кръвно близка държава и народ да влязат в ЕС и на границата си да имаме не една враждебно настроена, а приятелска държава.

"Това е нашето желание и ние никога не бихме жертвали нашата идентичност за някакви други цели. Би било изключително грешен ход и мисля, че се разбира от всички", отбеляза Топалов и допълни, че това е сложен въпрос, който опира до еманципацията на Македония от Сърбия и оттам нататък РСМ да започне да изгражда своя самостоятелна политика и отношения.

Българската ръка винаги е протегната, увери той.