България очаква становище на Венецианската комисия за внесените в Народното събрание промени в Конституцията в началото на октомври.

Именно те бяха тема на днешния разговор между премиера Николай Денков и представители на Европейската комисия за демокрация чрез право, каквото е официалното име на консултативния орган към Съвета на Европа.

От особено значение за страната ни са подготвяните промени в структурата и състава на Висшия съдебен съвет и на Инспектората към него. Те са в отговор на препоръки на Европейската комисия за прилагане на върховенството на правото у нас от 5 юли и са изискване на Нидерландия за приемането на България в Шенген.

Славов разясни на Венецианската комисия промените в Конституцията

Славов разясни на Венецианската комисия промените в Конституцията

Правосъдният министър очерта трите основни насоки в предложения проект

Министър-председателят изтъкна, че с промените в Конституцията се цели да се намали политическото влияние в съдебната ни система. Той посочи и че гражданите нямат доверие в българското правораздаване заради бавното правосъдие и липсата на осъдителни присъди по делата, свързани с корупция и злоупотреба с власт.

На срещата представителите на Венецианската комисия проявиха интерес към подготвяната реформа в статута на служебното правителство, възможностите за негово назначаване и правомощията му.

Европейската комисия за демокрация чрез право предоставя юридически съвети на държавите членки на СЕ по законопроекти или влезли в сила закони в областите на демократични институции и основни права, конституционно право и съдебна система, избори, референдуми и политически партии.

Промените в Конституцията – по-добре късно, отколкото никога!

Промените в Конституцията – по-добре късно, отколкото никога!

Промяната на характера на служебното правителство и реда на неговото конституиране е важно действие в подкрепа на парламентарната република