Големите думи никога не водят до големи резултати. Голям напредък няма. За съжаление трябва да кажа, че голям напредък няма. Има направена една крачка напред, неголяма, но оптимистична крачка в сравнение с това, което беше в предходните 2-3 години и това беше на предната среща, каза съпредседателят на Съвместната комисия по въпросите за Северна Македония Ангел Димитров в ефира на БНТ във връзка с последното заседание на комисията, проведено в Скопие.
"На фона на бруталната агресия на Русия срещу украйна някакси нашата тема не беше толкова важна, дори звучеше леко банално. А нашето предишно заседание, което беше в София, съвпадна точно с пътвите два дни на тази агресия. Затова и някак си тогава не стана толкова ясно какво сме постигнали, каво сме направили. Но още един път искам да кажа - не е нищо чак толкова впечатляващо", посочи той.
"Беше просто една обща позиция, стигнахме до нея след мъчителни няколко години. В една препоръка как да бъдат отразени времето на цар Самуил и неговата държава в учебниците на РСМ. Като разбира се акцентът е върху това, че те трябва да се съобразяват с доминиращата гледна точка в световната медиевистика. Това е историческата наука, която се занимава със Средновековието и разбира се тази доминираща гледна точка съвпада с нашата българска интерпретация на това историческо време", допълни проф. Димитров. Той уточни, че това все още нищо не значи, като става дума само за едно предложение до правителството на РСМ и не се знае кога то ще се отрази реално в учебния материал.
По думите му ентусиазмът е бил охладен на последното заседание на комисията, на което е постигнато съгласие единствено по отношение на богомилството, което не е чак толкова важен проблем при разминаванията между двете държави в интерпретацията на миналото.
Проф. Ангел Димитров също така отрече над комисията да е оказван политически натиск. "Това е една мантра, която чуваме от другата страна, вероятно за да защити собствената си позиция".
Темата коментира пред bTV и зам-съпредседателят на Съвместната комисия по въпросите за Северна Македония доц. Наум Кайчев. Той отбеляза, че върху комисията няма дипломатически натиск от Русия, а само исторически спорове.
По думите му на заседанието в Скопие за съжаление напредъкът, постигнат февруари, не е бил продължен. По време на разискванията между историците от двете страни са обсъдени учебниците за 7 клас в Република Северна Македония относно средновековния период, разисквани са аспекти на региона в България от 11 век, въпросите за богомилското учение и на Охридската епископия, но съществен напредък няма.
Доц Кайчев напомни, че от 2019 г. е постигнато решение за съвместно честване на цар Самуил като фигура от общата история, което е прието от правителствата на двете страни, но нито в България, нито в РСМ то е публикувано и приложено. Експертът обаче намекна, че "явно предстои публикуване". В учебниците за държавното официално честване пише, че Самуил е владетел на средновековна България, но няма никаква промяна в учебниците, те са от 2006 г. и в тях продължават да се пишат редица неточни неща, заяви той. "Нашите предложения обхващат редица аспекти, 14 забележки имаме за учебниците в РСМ от средновековния период, през целия период 4 са завършени. С това темпо няма да стигне далече", смята той.
Относно Гоце Делчев експертът каза, че историческите изводи са повече от ясни, чрез извори от 11-12 век. Решенето там се очаква от политическия елит, да върви напред. Следващото заседание на комисията е на 12 и 13 май и ще има още три заседания до края на годината, като се продължава с проблемите на 11 век, църковния живот в региона и се очаква решение за Гоце Делчев. Това ще е напредъкът между двете общества, уточни Кайчев.