Това заяви професор проф. Жан-Мишел Дювал от Центъра за европейски изследвания на Свободния университет в Брюксел.
През април по време на 45-я конгрес в Пловдив на соцпартията той проведе анкета за проучване на нагласите сред делегатите на форума.
Според проф. Дювал това, че Сергей Станишев се е съгласил на подобен експеримент е доказателство за смелост и стремеж към прозрачност – доста политически сили в Европа са резервирани към политологическите анкети от този вид заради рисковете за разминаване във възгледите на членовете и партийната линия.
В Белгия например единствено “Зелените” и комунистите са тествали единството на членската маса и партийния елит.
Вероятно и в тази готовност на риск се крие фактът, че лидерът на БСП Сергей Станишев е получил одобрението на 92.5 на сто от делегатите на конгреса.
191 от тях са влезли в партията, защото я смятат за сериозен политически субект, 102-ма членуват заради желанието си да променят обществото към по-добро.
93% намират партията си за окончателно реформирана, 3/4 харесват проекта Нова Левица, 81% обаче смятат, че е необходима нова партийна програма. Изненадващо сред тях се оказа и лидерът Станишев, който заяви, че реформа в програмата на БСП е продиктувана от сериозните социални икономически проблеми в обществото.
Принципите ни остават свобода, справедливост, солидарност, въпросът е как ще ги адаптираме към реалността, подчерта Станишев.
Доказателство за коренно промененото мислене на социалистите е подкрепата на 89.6% за присъединяването ни към ЕС и на 58.8 на сто за влизането ни в НАТО.
Членовете на БСП реагират болезнено на актуалните проблеми на днешния ден като продажба на земя на чужденци, затваряне на блокове на АЕЦ “Козлодуй”, приватизацията на “Булгартабак”, показва проучването.
Социалистите не са много единни когато става дума за по-свободни, но социално значими проблеми като хомосексуализма, раздаването на презервативи в училищата, евтаназията, свободното съжителство, смъртното наказание и други.
Мненията са полюсни и варират от краен консерватизъм до абсолютно свободомислие.
Разнопосочни сигнали дава и оценката за управлението на последния социалистически премиер в най-новото време Жан Виденов – 54.6% от анкетираните са категорични, че то е провал, малко по-малко – 43.5% че то е било добро, колебаещи се са 1.9%.
Според проф. Дювал в България много се говори за миналото, залага се на спомени, на страхове отминалото.
Политологът е категоричен, че кампаниите трябва да бъдат позитивни, а обратното в Европа е типично за екстремистките партии.
3/4 от делегатите са за коалиране след изборите, 76.2% са за коалиция с Либерална формация на различни нива на властта, 54.3% виждат в ДПС най-удачния партньор.
По-голяма част от социалистите предпочитат да определят себе си и позицията на соцпартията като център-ляво, но в анкетите не отсъстват и абсурдни твърдения, които позиционират БСП в дясно и дори в крайно дясно.
94% смятат, че днес БСП е готова да управлява.
Приоритетите за левите са намаляване на безработицата, членство на страната ни в ЕС, борба с престъпността, реформа в образованието, гарантирането на социални права.
Според проф. Дювал тези акценти присъстват в платформите на европейските социалдемократи, независимо дали става дума за германия или Великобритания.
Сергей Станишев каза, че не е изненадан от резултатите – те потвърждават личните му впечатления от срещите през последните 4 години.
Той обаче полюбопитства как би изглеждало подобно изследване сред членовете на определящи се като центристки партии и на тези от десния спектър, какво мислят хората извън политическите клишета на техните ръководители.
Според проф. Дювал България е чудесна страна на политолозите и при честите си визити у нас той никога не е скучал.
Както и в повечето посткомунистическите страни обаче, смята той, и у нас социолози и политолози са хиперполитизирани, а това е много лошо, защото не можеш да разбереш кой говори – ученият или политикът.
Изследователят обяви, че НДСВ е партия, готова да привлече всичко – на места е твърде либерална, на други – твърде социална.
Професорът прогнозира, че партията на Симеон Сакскобугготски все повече ще насочва усилията си в дясно заради тежкото положение на българската десница.
Според него излъганите от социалните декларации през 2001 година българи сега ще гласуват за левицата.
Професорът смята, че трудностите у нас идват от факта, че има много малко истински политически партии, които са подменени от движения, концентрирани около една личност, един лидер.
Професор Дювал не пожела да конкретизира на коя европейска партия най-много прилича БСП, но бе категоричен в едно – тя е много по-близка до европейския социалдемократически идеал от румънските социалисти, Сергей Станишев е много по-добър лидер от Илиеску.
Резултатите от изследването ще бъдат публикувани в различни специализирани издания у нас и в чужбина.