Експертът по геополитика проф. Нина Дюлгерова се надява по време на инициативата "Три морета" (интеграцията на страните от региона между Балтийско, Адриатическо и Черно море) България да бъде ситуирана достатъчно добре в бъдещите проекти, свързани с транспортната, енергийната и цифрова инфраструктура.
По думите ѝ ако Гърция стане 13-я член на инициативата "Три морета" може да се говори и за включване на Егейско море. Това е политически проект, който има своите финансови измерения, като обхваща свързаността в транспортната, енергийната и цифровата инфраструктура. Всяко ново нещо е добро забравено старо, смята проф. Дюлгерова.
На въпрос на News.bg доколко България е подготвена и може да се възползва от проектите в инициативата, за да не остане тя само пожелателна, проф. Дюлгерова отбеляза, в момента имаме пожелателна форма. В началото през 2017 г. на среща в полския град Краков е поет ангажимент от участниците да се съберат 5 млрд. долара.
В тази цел, която се преследва в момента има около 1 млрд. долара. Има проекти, но доколкото съм запозната с идеята, САЩ са дали около 400 млн., Полша е дала много и има 5 държави, които не са дали нищо, каза тя.
България е участвала с 20 млн., като ББР е отпуснала парите. Има три чуждестранни проекта, които са получили разрешение за финансиране.
Готово ли е правителството и президентството да излезе с конкретни предложения, запита проф. Дюлгерова. Има заложена програма в чисто политически план, има развитие от 2015 г. - пожелания много, интересни много, но българските представители е нужно да бъдат подготвени за ефективна диалогичност и дипломация, за да се реализират политическите цели, надява се проф. Дюлгерова.
Винаги има проекти, но въпросът е кога се реализират. Те са нужни, защото в 21 век, независимо от все по-мащабното навлизане на виртуалния свят, са нужни и стоки, за да може да се осъществява бизнес и обществото да се развива, обясни проф. Дюлгерова.
Космосът е над нас, но той е част от нас и има кой да се занимава с него. В последната година темата се превърна в една от основните в контекста на взаимоотношенията между САЩ, Китай, Русия и отделни държави от Европа. В момента живеем в един паралелен свят и всичките сме във виртуалното пространство, където се налагат мнения, създават се новини и светът се опитва да се променя, открои проф. Дюлгерова.
Паралелно със света, който се превърна в своеобразен политически инструмент за промяна на човечеството, нещата продължават в обичайни ритъм и познатият формат, посочи тя.
Проф. Дюлгерова наблюдава ситуация на конфронтация в Черноморския регион. Има военни учения, които ако човек се вгледа и се опитва да разбере този многостранен векторен процес може да се изплаши. Според нея е проблем наслагването на противоборство и изграждане на негативен образ на врага - как ще се пазим от него и как ще го победим, което е свързано с агресия, която увеличава психозата и страха в обществото.
По думите ѝ в момента се върви към едно нулиране във финансово-икономически план и опит чрез политически средства и декларации да се реши въпросът с реалните хипотетични конкуренти на практика показва, че международният формат Г-7 не дало основание за надежда.
НАТО и САЩ показват мускули, но освен войнствената риторика засега няма никаква информация и варианти да се стигне до радикално решаване на въпроса за мястото и ролята на НАТО и САЩ по отношение на Русия и руските военни възможности.
chafeto
на 08.07.2021 в 00:38:59 #4А иначе събираме капачки за кувьози. Гледам, че червената теза вече се е прокраднала
58eng
на 08.07.2021 в 00:25:40 #3Червената баба щеше да вика тракторитежи комбайните на жълтите павета...всичкото гнусно комунистическо влечуго изпълзя като за последно.
GolaVoda
на 07.07.2021 в 15:17:42 #2дрън дрън дрън
coco7
на 07.07.2021 в 12:48:09 #1Тази е изключително гнусна. Завършила история в Москва, на английски знае сто думи. То не се писа професор по енергетика, по геополитика и какво ли не. Но успя да се намърда твърдо с простотията си на Посрано 20.