Машинното гласуване изглежда се отлага за други избори, предаде "Труд".
Нито една фирма не е подала оферта за участие в обществената поръчка, а срокът изтича. Сигурно е, че няма да се намерят желаещи, които да платят 650 хил. лв. - гаранцията за качествено изпълнение, което в краткия срок е невъзможно.
"Няма да участваме в търга. Поръчката е неизпълнима, тъй като времето е изключително малко. Убедени сме, че няма фирма, която може да се справи и да достави устройствата." Това заяви Елеонора Съйкова от "Сиела Норма". Това е единствената фирма, която досега сама или в консорциум е осигурявала машините за експериментално гласуване.
Съйкова коментира, че нито едно дружество не би рискувало добрата си репутация, хвърляйки се в приключение с опит за доставка на устройствата за вота. Времето за осигуряване на машини в най-добрия случай ще е около 20 дни, през които трябва да се направи сертифициране, да се осигурят експерти - около 3000, които да поддържат устройствата в изправност в деня на вота.
Представителят на "Сиела Норма" призна, че в страната ни няма такива устройства. Досега те са вземани под наем и връщани след изборите. "В момента има 500-1000 машини в Амстердам, откъдето могат да бъдат докарани с тирове. Но и за тяхната доставка времето е недостатъчно", каза още Съйкова. Тя обясни, че очакванията били ЦИК да обяви поръчката на лотове и така повече дружества да се включат в нея. При подобно задание нямало да е толкова непосилна доставката. Сега една фирма трябва да се ангажира с осигуряване на 13 000 устройства.
Невъзможността да се гласува с машини може да се превърне в повод за оспорване на вота пред Конституционния съд, коментираха юристи. Самият служебен премиер Огнян Герджиков вчера също допусна подобна възможност.
"Законът за машинното гласуване е факт и ние сме длъжни да направим всичко по силите ни. Дали ще се явят и колко фирми, не знам. Възможно е обаче да се направят опити да се оспорят изборите, ако не протекат с машинно гласуване. И ако се случи такъв вариант, Конституционният съд трябва да каже дали е опорочен или не изборният процес - мисля, че не би трябвало да става така и да има нови избори", коментира Герджиков.
Според професора по конституционно право Пламен Киров също има хипотетична възможност за оспорване на изборите, ако не бъдат осигурени машини. "Няма основания обаче вотът да бъде обявен за незаконосъобразен, тъй като ничие изборно право няма да бъде нарушено", заяви Киров.
Припомняме, че по-рано от ЦИК заявиха, че има интерес към обществената поръчка за машините, нужни за провеждането на изборите, но няма конкретно предложение.
Според правителството, избори ще има със сигурност, дори и без машинното гласуване.
Пантю
на 21.02.2017 в 09:11:53 #2Тази истерия, която се разиграва около машинното гласуване е жалък опит на политически маргинали, като лицето Мартин Димитров,примерно, да се представят като големи фактори в Държавата. Истерията се базира на член от ИК, а не на Закон за Машинното гласуване, както безсмислено в статията се помага на истериците, ! Този член в ИК е приет без нужните проучвания за целесъобразност, технико-икономическа обосновка за необходимостта от обзавеждането на ВСИЧКИ избирателни секции с машини, както предложение за бюджет и график за въвеждаме, разясняване на гражданите как се гласува и обучение на секционните избирателни комисии. Нека се прояви веднъж разум в медиите и политиците и да видят грешките допуснати при приемането на текста в ИК и се отчетат като грешки и да не се поправят с много скъпо струващи нови грешки! В Българската политика, разума е в голям дефицит! Но, пък да е чак толкова, колкото се демонстрира в момента е страшно!
willow-montenegro
на 21.02.2017 в 07:23:24 #1По същата логика,ако дойде "дядо Рачо"и си "пусне гласа",ще касираме ли ?