Асоциацията на организациите на българските работодатели (Асоциация на индустриалния капитал в България, Българска търговско-промишлена палата, Българската стопанска камара и Конфедерация на индустриалците и работодателите в България) е възмутена от поредното отлагане на въвеждането на новите правила за таксите битови отпадъци. В България и до момента разходите за управление на отпадъците се базират на данъчните стойности на имотите, без да се вземат предвид истински релевантни параметри като количеството на битовите отпадъци. Това не е първата позиция на АОБР против отлагането на въвеждането на принципа "замърсителят плаща".

Такова предложение бе направено днес от страна на депутати от ГЕРБ, а основен техен аргумент бе липсата на готовност и драстичния скок на таксите, които битовите потребители ще заплащат. Припомняме, че Министерски съвет прие наредбата за въвеждане на принципа "замърсителят плаща", относима към таксите, които общините събират за сметосъбирането, в началото на годината. Новата методика обаче е атакувана в съда, а срещу нея се обивиха и от Асоциацията на общините.

Аргументът за неподготвеност на местните власти, както изтъкват от АОБР, е напълно недопустим и нерелевантен, тъй като общинските администрации бяха задължени да се подговят и това е трябвало да се случи за седемте години, от както е налице правна рамка за това.

От АОБР припомнят, че принципът "замърсителят плаща" бе въведен в Закона за местните данъци и такси през 2017 г., като това отлагане е поредното, а последното бе с аргументда мине преброяването на населението. Данните от него са публикувани през юни 2023 г.

"Явно е, че повтарящите се отлагания служат като средство за подкопаване на справедливостта, прозрачността и контрола при събирането на ТБО. Настоящото предложение за поредно отлагане, независимо от представените мотиви, представлява оправдание за несвършена работа."

Екоминистърът иска до 3 г. да въведем подхода "замърсителят плаща"

Екоминистърът иска до 3 г. да въведем подхода "замърсителят плаща"

Настоява за адекватни глоби за замърсяване

От АОБР също така не са съгласни с ГЕРБ, че финансовата тежест върху гражданите и фирмите ще се увеличи многократно. Работодателите смятат, че въвеждането на принципа "завърсителят плаща" на практика ще стимулира разделното събиране на отпадъци, което би намалило както количеството отпадъци, през това и самите такси за събирането, извозването, третирането и т.н. на отпадъците.

Европейската комисия отдавна призовава България да прилага принципа "замърсителят плаща" при изчисляване на таксата за управление на отпадъците, припомнят още от Асоциацията на работодателите. Посочват и че още през юли 2023 г. започна производство за установяване на нарушение от страна на България, като ЕК смята, че не е спазена Рамковата директива за отпадъците (Директива 2008/98/ЕО, изменена с Директива 2018/851/ЕО). Въпреки че законодателството е актуализирано, прилагането му се отлага ежегодно, което излага България и на голям риск от глоби в значителни размери.