Българският бизнес, българските университети и българските работодатели за разлика от политиците не са изостанали в подготовката си за използване на огромните възможности за нулеви емисии, но имат нужда от адекватна политическа и управленска подкрепа. Това заяви евродепутатът от Демократична България/ЕНП Радан Кънев на пресконференция в БТА на тема: "Европейски регламенти за нулеви емисии. Да превърнем предизвикателствата пред България в успешен път за развитие".

Кънев е пределно наясно, че нулевите емисии не са темата на деня, но нито европейското законодателство, нито рисковете за българската индустрия и възможностите за нейното развитие чакат политическите събития в България.

Според него е необходимо да се работи по ясна стратегия, със стъпки и със срокове, която стратегия да достига до 2050 г. за нулевите емисии. Вече е постигнато съгласие между основните законодатели на Европейския парламент за окончателния текст на регламента за критичните суровини. Една от добрите новини за България е включването на алуминия за стратегически и критични суровини, посочи Радан Кънев.

По думите му би било грешка и глупост да се приеме законодателство на Европейския парламент като заплаха за България. Правителството, българската индустрия и университети трябва да работят активно и ежедневно за увеличаване обема на индустриално производство в България, да работят за навлизане на новите пазари в индустрията и възползване от по-голямото търсене на стратегически и критични суровини. Необходимо да се намери консенсус между политическите сили в България по темата, настоя Радан Кънев. Той разчита, че като бизнесът подава ръка към правителството, ще се осъзнае важността на темата и ще се оцени готовността на българските предприемачи да работят за общото благо в следващите години.

Никола Рангелов, председател на Управителния съвет на Българската асоциация на металургичната индустрия (БАМИ) посочи, че конкретните предложения до правителството са за ускореното прилагане на европейското законодателство, с което следва да се направят следните действие: екологичната и дигитална трансформация да бъде осъществена по приетата стратегия за развитие на индустрията и да се изготви национален план, да се анализират ресурсите за производство на критични и важни суровини за страната, да се определят приоритетите пред страната, да се анализират възможностите пред индустрията да се възползва от международни вериги за доставка и намаляване зависимостта на внос от Китай до ЕС, да се анализира нивото на образователната система, необходимо за подготовката на кадри за индустрията, да бъде създаден специализиран орган към Министерски съвет, който да координира, съдейства и изпълнява проектите на Европейския съвет и др. Всичко това е предоставено на парламентарните комисии в Народното събрание и на ресорните министри.