Президентите на България и Полша Румен Радев и Анджей Дуда призоваха за сдържаност, разум, за бърза деескалация на напрежението в района на Азовско море.
Според тях правилният подход за справяне със създалата се ситуация е чрез диалог, при гарантиране на свободата на гражданското корабоплаване в района.
Двамата държавни глави настояха и за освобождаването на моряците и корабите от страна на руската федерация.
Това стана на съвместна пресконференция на Радев и Дуда.
Полският президент е на посещение у нас във връзка с честването на 100-годишнината от установяването на дипломатическите отношения между двете страни.
Радев: За нас като съседни страни в този регион е изключително важно да не допуснем по-нататъшна ескалация.
Полша ще се включи в международните действия за подкрепа на украинската страна, стана ясно от думите на Дуда.
"Русия е агресор и за пореден път нарушава споразуменията между Русия и Украйна и това не може да се приеме от Полша", категорично допълни той.
"Тази визита увенчава честванията на стогодишнината от началото на отношенията между двете страни. Честваме и един век от възстановяването на независимостта на Полша", подчерта в хода на пресконференцията президентът Радев.
"Можем да отбележим, че сме важни партньори, съюзници и приятели в рамките на ЕС и НАТО", отбеляза държавният глава.
Нивото на стокообмен и инвестиции между двете държави е нараснало. България и Полша разширяват сътрудничеството си в науката, образованието и туризма.
Като теми в разговора между държавните глави попадат и въпроси от Европейския дневен ред. Част от тях са свързани с инициативата "Три морета". Проектите целят не само транспортно и икономическо сътрудничество, но и гарантират сигурност между държавите в региона, заяви Радев.
Кохезионната политика и общата селскостопанска политика в ЕС също попадат сред акцентите във визитата на полския президент Дуда у нас.
"Запазването на потенциала им е инвестиция в единството на Европа", допълни от своя страна Радев.
Всяка държава трябва да допринася за укрепването на Алианса и с политическа мъдрост, и с изграждането високотехнологични отбранителни системи.
Берлинският процес в Познан през 2019 година също е фигурирал сред обсъдените теми между двамата президенти.
България ще разчита на домакина Полша да бъде включена като пълноправен член в политиката за европейска интеграция на Западните Балкани.
В изказването си полският президент подчерта стогодишната традиция във взаимоотношенията между двете страни. Той благодари за сериозния подход от българска страна във "Виа Карпатия", за да бъде трансевропейски коридор, свързващ Полша и България, а това, по думите му, ще улесни не само транспорта, но и контактите между хората и развитието на туризма.
В перспектива той коментира възможното членство на Македония в ЕС, както и интеграцията на Босна и Херцеговина, към които България е ориентирала външната си политика.
Брекзит е лоша новина за ЕС, но ние уважаваме суверенния избор на гражданите на Великобритания, увери Румен Радев.
Там живеят, работят, учат много български граждани и е важно техните права на Острова да се запазят, коментира той.
На предстоящите избори за ЕП, според Радев, шанс трябва да имат партиите, които да гарантират устойчиво развитие по отношение на сигурност, единство и икономическите неравенства.
До национализъм и популизъм се стига заради нечутите гласове на европейските граждани, коментира още президентът.
Анджей Дуда за изборите за ЕП: ЕС да остане общност на свободните народи и равните страни.
По повод 100-годишнината от установяването на дипломатически отношения между България и Полша беше валидирана илюстрована пощенска карта в присъствието на двамата президенти Румен Радев и Анджей Дуда.
Както дипломацията, така и филателията обединяват държавите, коментира зам.-министъра на транспорта Димитър Геновски. Графиката на картата е универсален символ дори когато говорим на различни езици. Изобразено е полското и българското знаме като символ на дипломатическите отношения и приятелството между държавите. Поредицата в българското маркоиздаване съдържа около 30 издания. Пощенската карта беше валидирана в Гербовата зала на президентската институция.
Тази сутрин полският президент Анджей Дуда бе тържествено посрещнат с традиционната церемония пред Паметника на незнайния воин.
![Снимка 391734](https://webnews.bg/uploads/images/34/1734/391734/640x.jpg?_=1549964097)
Източник: БГНЕС
![Снимка 391733](https://webnews.bg/uploads/images/33/1733/391733/640x.jpg?_=1549964098)
Източник: БГНЕС
dad
на 28.11.2018 в 03:40:11 #6Ти,великия гъол,нали ти е ясно,че укропските черупки са се мотаели цял ден в забранен район.С готови за стрелба оръдия?Със некомуникираща рация?Аз смятам,че твърде дълго и търпеливо са чакали руснаците да се махнат.Следващият път едва ли че бъдат толкова търпеливи
dad
на 28.11.2018 в 03:11:56 #5Страничните наблюдатели,каквито сме ние в този конфликт.трябва да се стремят да бъдат обективни.Вземат ли страна като съзнателно излъжат или пропуснат за детайлите на конфликта,те стават лъжесвидетели в съда на историчта.Тъкмо такива напъни се забелязват в коментарите.А очевидното се замазва:Три кораба на ВМС на Украйна нагло пресичат териториалните води на Русия със готови застрелба оръдия .Въпреки неколкократните предупреждения те не напускат района,предизвиквайки необходимост от прилагане на сила.И сега пострадалите реват и се опитват да обвинят руснаците.Защо досега не е имало такъв конфликт?Защото украинците са спазвали обявените изисквания за региона.Нали не смятате,че един войник на пост може да си позволи да пропусне някого без проверка?А тук става вупрос за три военни кораба,които се готвят да преминат презпролива инкогнито.А ако са решили да се взривят под моста? В случай агресор е Украйна и ако продължаваме да го дондуркаме и адвокатстваме,той ще докара района до пълномащабна война,в която ще бъдем натикани и ние!
dddddd
на 28.11.2018 в 01:15:45 #4А снимката, как другата селянка се навежда, за да не изпусне нещо важно по темата, е съвсем генералска.
dddddd
на 27.11.2018 в 21:33:00 #3Другарят Радев няма ли да предложи падане на санкциите за Московия? Отдавна не го е правил, а така се пънеше месеци наред, като гражданин от славянско село.
QWE
на 27.11.2018 в 20:15:48 #2Радев, Радев... Кой СЕЙМ прие резолюция и обяви Волинското клане 1941-43 г. за ГЕНОЦИД и кого обвини за това? Ру3сия или Украйна? А сега си изгледай това: http://newsvideo.su/video/9743070 - репортаж на УКРАИНСКА телевизия. Как деца от училището са пратени да рият окопи..
ISIS
на 27.11.2018 в 17:42:52 #1Радев, Истинският мъж стои на позицията си в която вярва, а не разкрачен. Например Полша заяви: ""Русия е агресор ..." А ти какво каза? Май по добре е да отидеш и да целунеш ръчицата на господаря си.