Президентът Румен Радев май "даде заден" за нови изтребители и е склонен да подкрепи първо ремонт на старата ни военна техника, а в последствие да се дават милиарди за нова.
Дискусията "Заедно в сигурността. Ролята на България в общата европейска отбрана", организирана от президента на ПЕС Сергей Станишев, събра премиер и президент, ден преди втория опит на държавния глава Румен Радев за заседание на КСНС по темата борба с корупцията. Държавният глава изтъкна навременността и значимостта на събитието.
Идеята за общата европейска отбрана никак не е нова, заяви Радев и посочи, че трябва да следим процесите в цяла Европа. Самата идеята за обща отбрана обаче по думите му не е намерила нужното място в живота на общността.
Сега вече открито се говори, че сигурността на Европа не може да се оставя в чужди ръце, подчерта президентът пред news.bg и обясни, че ЕС през последните години изживява голяма трансформация, като най-силно тя се вижда в сферата на отбраната.
Трябва да бъдем много гъвкави и прозорливи, според президента Радев, който настоя, че трябва да сме с крак с времето. Не можело да разчитаме само на меката сила особено в момент, когато големите сили развиват военните си мощности.
Румен Радев настоява и ЕС да има силна отбранителна индустрия. Той иска да докажем, че можем да сме лидер в ЕС и да поставим темите за колективната отбраната. Президентът иска да анализираме и собствените си послания за инвестиции в отбраната.
Трябвало да се помисли дали ще вложим куп пари, за да "задоволим желанията на шепа военни за сметка на ощетяването на населението". Трябвало да е ясно какво правим с отбраната си.
Крещяща е нуждата военните ни да поддържат бойна подготовка. Дилема е дали да ремонтираме старата си техника или инвестираме в нова, по думите на държавния глава. Все пак нова техника ни е нужна, но държавното ръководство трябва внимателно да анализира ситуацията. Това е дълъг и сложен процес, посочи още президентът Радев.
Кастело Белведере
на 16.10.2017 в 20:11:04 #4Ротос, Добре речено!
rotos
на 16.10.2017 в 17:04:20 #3Не било ясно, според Борисов, откъде ще дойде заплахата (респ. нападението). Ами аз мисля, че основните съмнения требва да бъдат насочени към Лихтенщайн. Андора също ги говори едни напоследък, да ти настръхнат косите. Що се отнася до Русия, там всичко е наред и спокойно – хората си пият водката и въобще не мислят за война. Даже мислят да върнат и Крим на Украина, само мир да има! Ердоган и той си пие кафето и въобще не мисли да възстановява Султаната, добре си е и като президент. Така че аз мисля първо да изпратиме запитване на потенциалните агресори, какво мислят по въпроса, ако искат откуп (т.е. пари) за каква сума става дума и дали са съгласни да отложиме плащането до следващата афера тип "КТБ".
peter-h
на 16.10.2017 в 16:47:25 #2чужди ръце, разбирай Америка. ........ който не си знае интереса , ще го духа под навеса
Кастело Белведере
на 16.10.2017 в 12:34:22 #1Президентът е казал едно голямо нищо. Всичко горецитирано е общоизвестно и следователно банално, нищо ново. От сорта: "утре може и да вали, ама може и да не вали". Усещането е за едно зацикляне, изчакване, сякаш новите решетникови опорки нещо се бавят.