Моята позиция по въпроса за въгледобива е ясна от началото на моя мандат, включително и от действията на служебното правителство, когато служебният министър защити интересите на България и беше извършен пробив в ЕС, заяви президентът Румен Радев, който по инициатива на синдикатите се срещна с президента на КНСБ Пламен Димитров, президента на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов и представители на ръководствата на двете синдикални организации.
Радев коментира, че на предстоящата среща за климатичните изменения в Катовице очаква да бъде повдигната и темата за преустановяване на добива на твърди горива в Европейския съюз, но като държавен глава е отказал да подкрепи изпратената до него декларация от Австрия, защото не отговаря на интересите на страната ни.
"Смятам, че въпросът е достатъчно сериозен и важен за България и от стратегическа гледна точка той изисква ясна и устойчива визия, стратегия с дългосрочен хоризонт и честност от страна на управляващите по отношение на целия бранш. Иска ясен ангажимент и за развитие на въгледобива, и на нашите ТЕЦ-ове, и на начина за разпределяне и използване на студения резерв, както и план в по-далечно бъдеще по какъв начин може да стане преструктурирането на отрасъла", обясни президентът.
Радев добави, че в тази насока следва да бъде търсена помощ и от ЕС, защото има европейски програми, в които България не участва, а трябва да се работи така, че в регионите на въгледобива у нас да има възможности за трудова заетост в интерес на нашите миньори и то в дългосрочен план.
По думите на президента в изпратеното предложение от Министерски съвет за национална позиция на страната ни, която да бъде представена на форума на високо равнище в Катовице, се подкрепят решенията на Парижкото споразумение за климата и тяхната реализация, но отсъства категорична национална позиция. "Затова сме разработили друг вариант на моето изказване с една много по-категорична национална позиция и съм го изпратил за съгласуване в Министерски съвет", подчерта Румен Радев. Държавният глава призова синдикалните организации да се запознаят и с двата проекта, преди да направи обръщението си на предстоящата среща на високо равнище.
dad
на 30.11.2018 в 20:49:59 #1ТЕЦ-вете на въглища са най-големият замърсител,поради което са обречени.Ако не бъдат преоборудвани на газ,ще трябвада бъдат закрити.Цената на квотите за газовите емисии расте и ще направи цените на тока неприемливо високи.Закриването на ТЕЦ означава закриване на въгледобива и безработица на хиляди минъори,както и недостиг на ел.енергия в баланса.Следователно основна грижа трябвада бъде създаване на нови раб.места и преквалификация на работниците за други производства.За да не настъпи колапс на енергосистемата,трябва срочно да се строи Белене.