България не може да си позволи нито активно, нито пасивно да избира между ЕС и САЩ по отношение на войната в Украйна. Ние ги разглеждаме като съюзници в НАТО и съвместни гаранти за нашата национална сигурност.

С това кратко изявление завърши днешния Съвет по сигурността към Министерски съвет, свикан от премиера Росен Желязков. Без въпроси и с кратки тези, Росен Желязков изброи обсъдените проблеми на Съвета по сигурността в, по думите му, геополитическата динамика.

България не може да си позволи нито активно, нито пасивно да бъде поставена в ситуацията да избира подкрепата си и отношението си за войната в Украйна в различните тенденции, които се изразяват от ЕС и САЩ.

Росен Желязков потвърди, че страната ни се застъпва за "мир чрез сигурност за Украйна".

Обединихме се около разбирането, че справедливият мир може да се постигне като мир чрез сигурност за Украйна и ЕС, категоричен бе Желязков и благодари на всички участници.

Желязков обясни, че след провелия се Съвет по сигурността са изказани мнения от всички партии на база изнесените доклади от министрите и от службите. "Пъзелът на националната сигурност е споделена отговорност на всички политически сили", подчерта премиерът и посочи, че действията и политиката на страната ни ще бъде в рамките на съгласуваното и в хармония с решенията на Народното събрание.

Обсъдени са хипотезите на рисковете при продължаване на войната, но и при прекратяването на войната в Украйна на САЩ.

Разгледани са възможностите, които предоставя ЕК чрез свой проект за генериране на ресурс в нарочен фонд за реиндустриализация на военната индустрия, възможностите в националния бюджет с дерогация на клаузата за дефицит, както и възможностите за използването на кохезионния фонд и други фондове на ЕС за ресурс на стойност близо 800 млрд. евро.

"За България е важно да използва възможностите си, за да сложи военната си индустрия на нейното екстензивно развитие с по-добра координация между публичните и частни координации в сектора, каза Желязков. и не отговори на журналистически въпроси.